I.Lībiņa-Egnere: finanšu situācija Latvijā ir stabila; nodarīts kaitējums valsts reputācijai

(19.02.2018.)

Saeimas Nacionālās drošības komisija pirmdien, 19.februārī, sanāca uz sēdi, lai uzklausītu atbildīgo iestāžu informāciju saistībā ar Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu un situāciju “ABLV Bank”, informē komisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere.

Komisija uz sēdi bija aicinājusi ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieku Jēkabu Straumi, Latvijas Bankas padomes locekli Edvardu Kušneru, finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāju Pēteri Putniņu un FKTK priekšsēdētāja vietnieci Guntu Razāni.

Amatpersonas apliecināja, ka finanšu situācija Latvijā ir stabila un notikumi “ABLV Bank” neradīs domino efektu uz citām bankām Latvijā, par sēdē pārrunāto informē I.Lībiņa-Egnere. Viņa uzsver, ka valsts budžeta līdzekļu ieguldīšana “ABLV Bank” glābšanā ir kategoriski izslēgta, šāda iespēja komisijas sēdē netika apspriesta. Informācija par tālākajiem Eiropas Centrālās bankas lēmumiem attiecībā uz “ABLV Bank” būs pieejama pēc divām dienām.

Sēdē deputāti tika informēti, ka KNAB uzsāktais kriminālprocess, kura ietvaros tostarp aizturēts Latvijas Bankas prezidents, nav saistīts ar situāciju “ABLV Bank”, norāda I.Lībiņa-Egnere.

Nacionālās drošības komisijas vadītāja pauž cerību, ka I.Rimšēvičs iesniegs iesniegumu par atkāpšanos no amata, lai nenodarītu vēl lielāku ļaunumu jau cietušajai Latvijas finanšu reputācijai un Saeima varētu lemt par viņa atbrīvošanu no amata.

I.Lībiņa-Egnere uzsver, ka parlaments meklēs juridisku risinājumu I.Rimšēviča atbrīvošanai no amata gadījumā, ja Latvijas Bankas prezidents iesniegumu neiesniegs pats. Uz šo situāciju nevar lūkoties tikai likuma “Par Latvijas Banku” izpratnē, kas noteic, ka Saeima Latvijas Bankas prezidentu no amata var atbrīvot, spēkā stājoties notiesājošam tiesas spriedumam. Eiropas Centrālās bankas statūtos un ētikas kodeksā, kas attiecas uz Eiropas Centrālās bankas padomes locekļiem, ir uzsvērta nevainojamas reputācijas prasība un stingri morāles kritēriji, norāda komisijas vadītāja.

Latvijas Banka funkcionē pilnvērtīgi – pieci Latvijas Bankas padomes locekļi turpina pildīt savus amata pienākumus, informē I.Lībiņa-Egnere.

Nacionālās drošības komisija turpinās sekot situācijas attīstībai.


Saeimas Preses dienests

Piektdien, 23.martā
09:30  Saeimas Eiropas lietu komisijas sadarbībā ar Latvijas Ārpolitikas institūtu un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā rīkotā konference “Baltijas ES sarunas, 2018: vai Eiropa ir atpakaļ?”