Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju plāno pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi

(08.02.2018.)

Saeima ceturtdien, 8.februārī, konceptuāli atbalstīja grozījumus, kas paredz Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI) pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. 

„Inspekciju plānots pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, lai galvenais uzsvars būtu uz sadarbību. Pārvaldes uzmanības centrā jābūt kultūras mantojuma saglabāšanas procesa pārraudzībai, konsultācijām un cita veida atbalstam,” pirms tam akcentēja par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs. 

Vairumā Eiropas valstu par kultūras pieminekļu aizsardzību atbildīgās institūcijas sauc par Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldēm. VKPAI nepieciešams pārveidot, lai tā atbilstu mūsdienīgas eiropeiskas valsts standartiem. Turklāt arī termins „kultūras piemineklis” ir novecojis, un to arvien biežāk aizstāj ar vārdiem „kultūras mantojums”,” uzsvēra A.Adamovičs. 

VKPAI vadītājs Juris Dambis iepriekš Izglītības komisijas sēdē pauda atbalstu inspekcijas pārveidei, akcentējot, ka šobrīd tā sabiedrībā maldīgi saistās lielākoties ar uzraudzības, kontroles un sodīšanas funkciju. 

Izglītības komisijas virzītie grozījumi arī paredz noteikt, ka vietās, kur vietējās nozīmes kultūras pieminekļu skaits pārsniedz 300 objektus, ir jānodrošina pašvaldības kultūras mantojuma aizsardzības dienesta izveide. 

Šobrīd Latvijā divās pašvaldībās – Rīgā un Jūrmalā – ir vairāk nekā 300 vietējās nozīmes kultūras pieminekļu, akcentēja J.Dambis. 

Likumprojektā precizēti arī citi jautājumi, tostarp par rīcību ar senlietām, kā arī valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu robežu precizēšanu. 

Lai grozījumi likumā „Par kultūras pieminekļu aizsardzību” stātos spēkā, tie vēl jāskata Saeimā otrajā un trešajā lasījumā.

 

Saeimas Preses dienests

 

Pirmdien, 19.februārī
11:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
14:00  Saeimas Prezidija sēde