Ilze Viņķele: tikai sakārtots skolu tīkls nodrošinās kvalitatīvu izglītību

(17.05.2017.)

„Mēs esam ķīlnieki situācijā, pie kuras novedis nepārdomāts un neefektīvs skolu tīkls. Mūsu bērni ir ķīlnieki, jo nesakārtotā skolu tīkla dēļ nespēj saņemt pēc iespējas kvalitatīvāku izglītību, un tas apdraud ne vien bērnu, bet arī visas valsts nākotnes perspektīvas,” trešdien, 17.maijā, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele.

Šodien sēdē prezentētie pētījuma rezultāti skaidri parāda, ka nevaram turpināt ignorēt šo problēmu, sacīja I.Viņķele. Skolu tīkls ir nesakārtots, daudzviet skolas ir pustukšas, jo nespēj piepildīt klases ar skolēniem. Mainoties demogrāfiskajai situācijai, bērnu tur vienkārši nav. Šādas izglītības iestādes vajadzētu apvienot, lai koncentrētu resursus un nodrošinātu bērniem kvalitatīvu izglītību labiekārtotā mācību vidē, akcentēja I.Viņķele.

Trešdien sēdē deputāti iepazinās ar pētījuma rezultātiem par optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveidi Latvijā, ko ekonomģeogrāfa Jāņa Turlaja vadībā veic SIA "Karšu izdevniecība Jāņa sēta" sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju. Pētījumā analizēta iedzīvotāju demogrāfiskā struktūra, iedzīvotāju migrācijas plūsma, skolu tīkls Latvijas pašvaldībās un citi faktori. Darbu pie pētījuma, kas ietvers ieteikumus optimālā skolu tīkla izveidei, plānots pabeigt šī gada rudenī.

Kā deputātus informēja J.Turlajs, viens no kavējošajiem faktoriem optimālā skolu tīkla izveidei ir pašvaldību nespēja vienoties ar kaimiņos esošajām pašvaldībām par sadarbību izglītības jomā, kā arī politiķu vairīšanās no nepopulāru lēmumu pieņemšanas. Būtiski, ka arī sabiedrībā nereti trūkst izpratnes par pozitīvajiem ieguvumiem, ko ilgtermiņā sniegtu skolu tīkla sakārtošana.

Aizvien tukšāko skolu ēku uzturēšana nākotnē prasīs arvien vairāk nodokļu maksātāju naudas, zemo algu dēļ no skolām aizies talantīgākie pedagogi, bet atrast vienā jaunus kļūs arvien grūtāk, turklāt turpinās pieaugt izglītības līmeņa atpalicība lauku un arī lielpilsētu mikrorajonu skolās, brīdināja J.Turlajs, iepazīstinot ar pētījuma rezultātiem.

Pētījums signalizē, ka skolu tīkla sakārtošanai nepieciešamas plašākas pārmaiņas, tostarp pašvaldību norēķinu kārtībā par bērniem, kuri deklarēti vienā, taču skolojas citā pašvaldībā, secināja komisijas deputāti. Tāpat būtu jāsamazina pašvaldību skaits, lai koncentrētu resursus, piesaistītu izglītības iestādēs spēcīgus pedagogus un veicinātu izglītības kvalitāti, uzsvēra I.Viņķele.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 13.decembrī
08:30  Pieprasījumu komisijas sēde
09:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Ukrainas parlamenta priekšsēdētāju V.E. Andriy Parubiy
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja V.E. Andriy Parubiy oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
11:20  Nacionālās drošības komisijas sēde
11:30  Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētāja biedra Alekseja Loskutova tikšanās ar Gruzijas, Moldovas Republikas, Serbijas Republikas un Ukrainas augstāko revīzijas iestāžu vadītājiem
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Eiropas lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
12:30  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde