Publisko izdevumu komisija aicina tiesībsargājošās iestādes sniegt priekšlikumus izmaiņām likumos, lai izmeklēšanas par amatpersonu pārkāpumiem kļūtu efektīvākas

(26.11.2014.)

Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti trešdien, 26.novembrī, nolēma aicināt tiesībsargājošās iestādes mēneša laikā sniegt priekšlikumus izmaiņām likumos, lai izmeklēšanas pēc Valsts kontroles konstatētajiem pārkāpumiem kļūtu efektīvākas. Tāpat deputāti aicināja prokuratūru un Valsts kontroli vienreiz sešos mēnešos informēt komisiju par Valsts kontroles revīzijās konstatēto tiesību normu pārkāpumu izskatīšanas rezultātiem.

Valsts kontrole no 2006.gada līdz 2014.gada novembrim tiesībaizsardzības iestādēm ziņojusi par 168 revīzijās konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem, šodien komisijas sēdē deputātus informēja valsts kontroliere Elita Krūmiņa, norādot, ka patlaban izmeklēšana vēl turpinās 35 kriminālprocesos.

„Valsts kontrole šo astoņu gadu laikā ir izdarījusi pamatīgu darbu un iesniegusi tiesībsargājošām iestādēm materiālus, kas apliecina noteiktu amatpersonu likuma pārkāpumus, tomēr nereti kriminālprocess un gala rezultāts izpaliek. Šodien secinājām, ka bieži vien kriminālprocesu izbeigšanas pamatojums liecina par izmeklētāja nespēju dažādu iemeslu dēļ procesu novest līdz loģiskam iznākumam. Tomēr tikai tiesībsargājošās iestādes var sniegt priekšlikumus izmaiņām, lai šādas izmeklēšanas dotu rezultātu un kļūtu efektīvākas,” uzsver komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš. 

Komisijas priekšsēdētājs atzīst, ka ekonomikas krīze ir būtiski ietekmējusi izmeklētāju kvalitāti un kvantitāti: „Sarežģītu lietu izmeklēšana nenotiek pietiekami efektīvi un nedod vajadzīgo rezultātu. Uzskatu, ka gan valdībā, gan Saeimā ir jāuzsāk diskusija par iespējamiem risinājumiem izmeklētāju darba kvalitātes uzlabošanai.”

Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins šodien deputātiem sacīja, ka pašlaik valstī trūkst 100 izmeklētāju. Patlaban šajā amatā strādā 600 izmeklētāju.
Komisijas priekšsēdētājs arī informē, ka šogad Saeimā ir pieņemti grozījumi Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā, kas paredz - revidējamās vienības vadībai vai tās augstākai iestādei, vai amatpersonai piecu mēnešu laikā pēc Valsts kontroles revīzijas slēgšanas ir jāizvērtē amatpersonu atbildība un par to jāinformē Valsts kontrole. 

„Šis nosacījums jau uzliek konkrētu pienākumu iestāžu vadītājiem un tiem vairs nav iespēju izvairīties no darbinieku atbildības izvērtēšanas, tādēļ arī Valsts kontroles sniegtā statistika par piemērotajiem sodiem ir būtiski uzlabojusies, salīdzinot ar periodu pirms minēto grozījumu spēkā stāšanās,” norāda A.Bērziņš.

Komisijas sēdē Valsts kontrole arī informēja, ka šogad tiesībsargājošām iestādēm ir ziņojusi par 11 revīzijās konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem. Pēc minēto materiālu nosūtīšanas ir sākti 7 kriminālprocesi, bet 6 gadījumos pieņemti lēmumi par atteikšanos to uzsākt.

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde