Saeima groza valsts un pašvaldību institūciju atlīdzības sistēmu

(16.06.2011.)

Saeima ceturtdien, 16.jūnijā, galīgajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā.

Grozījumi veikti, jo bija nepieciešams esošo darba samaksas kārtību pielāgot tā, lai sistēma efektīvi darbotos pieejamo finanšu resursu apstākļos, vienlaikus ļaujot motivēt labākos darbiniekus. Par mērķi tika izvirzīta arī atlīdzības lielāka sasaiste ar darba rezultātiem.

Likumā veikti vairāki tehniski grozījumi, kas paredz atvieglot iestāžu darbu un ir vērsti uz vienveidīgāku līdzekļu izmantošanu. Noteiktas mēnešalgu samazināšanas īpatnības, starptautiskās sadarbības projektu apmaksas kārtība, papildu brīvdienu un mācību atvaļinājumu piešķiršana un apmaksa, kā arī papildu atlīdzība tiesnešiem.

Grozījumi novērš atšķirīgu attieksmi pret karavīriem, nosakot fiksētu pabalstu viņu nāves gadījumā. Tāpat noteikts, ka no 2012.gada 1.janvāra karavīriem būs izmaksājams līdz šim apturētais izdienas pabalsts – papildu atlīdzība saistībā ar profesionālā dienesta līguma pagarināšanu, tādējādi paredzēts mazināt apmācītu un kvalificētu speciālistu aizplūšanu no dienesta.

Tāpat grozījumi paredz samazināt iespējamo prēmiju skaitu un to apmēru. No likuma kā iepriekš obligāta atlīdzības sastāvdaļa tiek izslēgts atvaļinājuma pabalsts, un uz pusi samazināti veselības apdrošināšanas polises cenas pieļaujamie griesti, jo likumā veselības apdrošināšana nav noteikta kā obligāta.

Ņemot vērā Valsts kontroles iebildumus, būtiski grozīta līdzšinējā piemaksas noteikšanas un izmaksas kārtība par darba kvalitāti un ieguldījumu.

Izmaiņas likumā paplašina iespējas iestādēm un arodbiedrībām pašām vienoties par noteiktām un stingri ierobežotām atlīdzības sastāvdaļām piešķirtā finansējuma ietvaros, piemēram, par pabalstu darbiniekam, kurš audzina bērnu invalīdu.

Likumprojektu sākotnēji izstrādāja Saeimas Ārlietu komisija, un ar tā sagatavošanu izskatīšanai Saeimā strādāja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, sadarbojoties ar ministriju, pašvaldību un arodbiedrību pārstāvjiem.

Daļa grozījumu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā stāsies spēkā šī gada 1.augustā, bet citi – 2012.gada 1.janvārī.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.februārī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde (turpinājums)
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Albānijas Republikas Eiropas un ārlietu ministru V.E. Ditmir Bushati
11:25  Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājas Lolitas Čigānes tikšanās ar Albānijas Republikas Eiropas un ārlietu ministru V.E. Ditmir Bushati
12:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas, Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēde
12:00  Sociālo un darba lietu komisijas, Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde