R ī g ā

 

 

R ī g ā

 

2009.gada 17.jūnijā   Nr. 9/10-

Saeimas Prezidijam

 

          Sociālo un darba lietu komisija lūdz iekļaut Saeimas sēdes darba kārtībā Izskatīšanai 2. lasījumā likumprojektu „Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā” (nr.1336/Lp9, atzīts par steidzamu).

 

 

 

Pielikumā: likumprojekta salīdzinošā tabula uz 12 lapām

 

 Priekšsēdētāja                                                                                                     A.Barča

 

 

 

 

Sociālo un darba lietu komisija

Likumprojekts (steidzams) otrajam lasījumam

 

Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā

 (Nr.1336/Lp9)

 

Likuma attiecīgo pantu spēkā esošā redakcija

1.lasījumā nobalsotā redakcija

N.p.k.

2.lasījumam iesniegtie priekšlikumi

(2)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

(ar redakcionāliem precizējumiem)

 

Izdarīt Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 12.nr.; 2004, 11.nr.; 2005, 8.nr.; 2006, 13.nr.; 2007, 15.nr.; 2009, 6.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 12.nr.; 2004, 11.nr.; 2005, 8.nr.; 2006, 13.nr.; 2007, 15.nr.; 2009, 6.nr.) šādus grozījumus:

3.1 pants. Preventīvie bezdarba samazināšanas pasākumi

(1) Preventīvie bezdarba samazināšanas pasākumi ir šādi:

1) karjeras konsultācijas;

2) komersantu nodarbināto personu un pašnodarbināto kvalifikācijas paaugstināšana, pārkvalifikācija un tālākizglītība;

3) komersantu nodarbināto personu reģionālās mobilitātes veicināšana;

4) valsts valodas apguves veicināšana.

 

 

 

 

 

5)......

6) ......

1. Papildināt 3. 1 panta pirmo daļu ar 5. un 6.punktu šādā redakcijā:

„5) apmācību programmu nodrošināšana pieaugušo iesaistei mūžizglītībā;

6) apmācību programmu apguves nodrošināšana bezdarba riskam pakļautām, strādājošām personām.”

 

1.

Sociālo un darba lietu komisija

Aizstāt visā likumprojekta tekstā vārdu „strādājošais” ar vārdu „nodarbinātais„  attiecīgā locījumā.

 

Atbalstīts

1. 3.1 pantā:

papildināt pirmo daļu ar 5. un 6.punktu šādā redakcijā:

“5) apmācību programmu nodrošināšana pieaugušo iesaistei mūžizglītībā;

6) apmācību programmu apguves nodrošināšana bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām.”;

(2) Karjeras konsultācijas ietver palīdzību karjeras plānošanā, profesionālās piemērotības noteikšanu, kā arī darba meklēšanas un saglabāšanas prasmju apguvi.

(3) Karjeras konsultācijas personām sniedz, lai palīdzētu tām labāk apzināties savu profesionālo ievirzi, padziļinātu šo personu izpratni par izglītību un iespējām darba tirgū un noskaidrotu konkrētā cilvēka personībai, vērtību sistēmai un mērķiem vislabāk atbilstošo profesionālo virzienu. Tiek īstenotas gan individuālās karjeras konsultācijas, kas ietver arī pakalpojumu sniegšanu elektroniskā veidā, gan karjeras konsultācijas grupās.

(4) Pasākumus, kas saistīti ar komersantu nodarbināto personu un pašnodarbināto kvalifikācijas paaugstināšanu, pārkvalifikāciju un tālākizglītību, organizē, lai uzturētu minēto personu spēju konkurēt darba tirgū un mazinātu bezdarba iestāšanās risku.

(5) Pasākumus komersantu nodarbināto personu reģionālās mobilitātes veicināšanai organizē, lai mazinātu bezdarba iestāšanās risku, kas saistīts ar nodarbināto pārvietošanos starp dzīvesvietu un darbavietu

 

 

 

 

 

(6)......

(7)......

2. Papildināt 3. 1 pantu ar sesto un septīto daļu šādā redakcijā:

„(6) Apmācību programmu nodrošināšanu pieaugušo iesaistei mūžizglītībā organizē, lai dotu iespēju pieaugušajiem papildināt un pilnveidot darba dzīvei nepieciešamās zināšanas un prasmes.

(7) Apmācību programmu apguvi bezdarba riskam pakļautām, strādājošām personām organizē, lai dotu iespēju šādām personām pilnveidot savas profesionālās prasmes un iemaņas un veicinātu ilgtspējīgu darba vietu saglabāšanu.”

 

 

 

papildināt pantu ar sesto un septīto daļu šādā redakcijā:

“(6) Apmācību programmu nodrošināšanu pieaugušo iesaistei mūžizglītībā organizē, lai dotu iespēju pieaugušajiem papildināt un pilnveidot darba dzīvei nepieciešamās zināšanas un prasmes.

(7) Apmācību programmu apguvi bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām organizē, lai dotu iespēju šādām personām pilnveidot savas profesionālās prasmes un iemaņas un veicinātu ilgtspējīgu darba vietu saglabāšanu.”

4.pants. Ministru kabineta kompetence

(1) (Izslēgta ar 21.06.2007. likumu).

(2) Ministru kabinets nosaka aktīvo nodarbinātības pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību, kā arī šo pasākumu realizētāju izvēles principus.

 

 

 

 

 

(3) Ministru kabinets nosaka bezdarbnieka stipendijas apmēru profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas laikā un neformālās izglītības ieguves laikā, kā arī stipendijas piešķiršanas (...) kārtību.

3. Papildināt 4.panta trešo daļu aiz vārdiem „stipendijas piešķiršanas” ar vārdiem „ atlīdzināšanas un piedzīšanas”.

 

 

 

 

2. Papildināt 4.panta trešo daļu pēc vārdiem “stipendijas piešķiršanas” ar vārdiem “atlīdzināšanas un piedziņas”.

 

(4) Ministru kabinets nosaka bezdarbnieka statusa un darba meklētāja statusa piešķiršanas kārtību un statusa piešķiršanai nepieciešamos dokumentus.

(5) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā izveidojamas darba vietas personām, kurām noteikta invaliditāte.

(6) Ministru kabinets nosaka to komersantu licencēšanas un uzraudzības kārtību, kuri sniedz darbiekārtošanas pakalpojumus, izsniegto licenču darbības apturēšanas un anulēšanas kārtību, licences saņēmēja pienākumus un tiesības, kā arī par licences saņemšanu maksājamās valsts nodevas apmēru un maksāšanas kārtību.

(7) Ministru kabinets nosaka kritērijus komersantu nodarbināto personu un pašnodarbināto iesaistīšanai kvalifikācijas paaugstināšanas, pārkvalifikācijas un tālākizglītības pasākumos, šo pasākumu finansēšanas noteikumus un īstenošanas kārtību.   /Septītā daļa stājas spēkā 01.01.2008./

(8) Ministru kabinets nosaka kritērijus komersantu nodarbināto personu iesaistīšanai reģionālās mobilitātes veicināšanas pasākumos, šo pasākumu finansēšanas noteikumus un īstenošanas kārtību.  /Astotā daļa stājas spēkā 01.01.2008./

 

 

 

 

 

5.pants. Ministriju kompetence

(1) Ekonomikas ministrija koordinē darba tirgus vidēja termiņa un ilgtermiņa prognozēšanas procesu valstī.

(2) Labklājības ministrija izstrādā valsts politiku bezdarba samazināšanai, piedalās nodarbinātības politikas izstrādāšanā un karjeras attīstības atbalsta sistēmas pilnveidošanā, kā arī koordinē priekšlikumu izstrādi aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanai, finansēšanai un ieviešanai.

 

 

 

 

 

 (3) Labklājības ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju nodrošina bezdarbnieku profesionālo apmācību, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas, bezdarbnieku un darba meklētāju neformālās izglītības ieguves, komersantu nodarbināto personu un pašnodarbināto pārkvalifikācijas, kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības (...), kā arī karjeras konsultāciju organizēšanu.

 

4. Papildināt 5.panta trešo daļu aiz vārda „tālākizglītības” ar vārdiem „apmācību programmu nodrošināšanu pieaugušo iesaistei mūžizglītībā, apmācību programmu apguves nodrošināšanu bezdarba riskam pakļautām, strādājošām personām”.

 

 

 

 

3. Papildināt 5.panta trešo daļu pēc vārda “tālākizglītības” ar vārdiem „apmācību programmu pieaugušo iesaistei mūžizglītībā, apmācību programmu apguves bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām”.

 

(4) Ministrijas atbilstoši kompetencei sagatavo priekšlikumus valsts politikas izstrādei nodarbinātības veicināšanas un bezdarba samazināšanas jomā, kā arī paredz bezdarbnieku, darba meklētāju, komersantu nodarbināto personu un pašnodarbināto iesaistīšanu valsts un ārvalstu finansēto programmu projektos, to skaitā ārvalstu tehniskās palīdzības projektos un Eiropas Savienības struktūrfondu projektos.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

12.pants. Bezdarbnieka statusa zaudēšana un tā iegūšana no jauna

(1) Bezdarbnieka statusa zaudēšanas pamats ir:

1) darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusa iegūšana uz nenoteiktu laiku vai uz laiku, kas ilgāks par diviem mēnešiem, saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, izņemot iesaistīšanos aktīvajos nodarbinātības pasākumos;

2) valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšana;

3) nonākšana pilnā valsts apgādībā;

4) izglītības iegūšanas uzsākšana klātienē vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē, izņemot vakarskolu;

5) atteikšanās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes;

6) bezdarbnieka pienākumu nepildīšana bez attaisnojoša iemesla;

7) nepatiesu ziņu sniegšana bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai;

8) pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārpus Eiropas Savienības, ja Latvijai saistošos starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi;

9) (izslēgts ar 25.05.2006. likumu);

10) 100 procentu darbspēju zaudējums;

11) atjaunošana darbā ar tiesas spriedumu;

12) bezdarbnieka nāve;

13) atteikšanās no bezdarbnieka statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu Nodarbinātības valsts aģentūrai.

(2) Piemērots darbs šā likuma izpratnē ir darbs, kas atbilst:

1) bezdarbnieka profesionālajai sagatavotībai un viņa līdzšinējai profesionālajai darbībai, kā arī valsts valodas prasmes pakāpei;

2) bezdarbnieka veselības stāvoklim;

3) piedāvātās darba vietas sasniedzamībai (vietai, līdz kurai, braucot ar sabiedrisko transportu no bezdarbnieka deklarētās dzīvesvietas, ceļā jāpavada ne vairāk kā viena stunda vienā virzienā);

4) vidējai darba samaksai konkrētās nozares atbilstošajā profesijā (pēc Centrālās statistikas pārvaldes pēdējiem oficiāli publicētajiem datiem), kas tiek piedāvāta bezdarbniekam.

(3) Lēmumu par bezdarbnieka statusa zaudēšanu pieņem Nodarbinātības valsts aģentūra vienas darba dienas laikā pēc šā panta pirmajā daļā minēto bezdarbnieka statusa zaudēšanas nosacījumu konstatēšanas. Šādā gadījumā persona zaudē bezdarbnieka statusu ar dienu, kad iestājies attiecīgais bezdarbnieka statusa zaudēšanas nosacījums.

(4) Personai, kura bezdarbnieka statusu zaudējusi šā panta pirmās daļas 5., 6., 7. vai 13.punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības bezdarbnieka statusu iegūt no jauna ne agrāk kā pēc trim mēnešiem no dienas, kad tika pieņemts lēmums par bezdarbnieka statusa zaudēšanu

 

 

 

 

 

 

 (5).....

5. Papildināt 12.pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

„(5) Personai, kura bezdarbnieka statusu zaudējusi šā panta pirmās daļas 1., 2., 3. vai 11.punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības pabeigt šī likuma 3.panta pirmās daļas 1.punktā minētā aktīvā nodarbinātības pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas.”

 

 

 

4. Papildināt 12.pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

“(5) Personai, kura bezdarbnieka statusu zaudējusi šā panta pirmās daļas 1., 2., 3. vai 11.punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības pabeigt šā likuma 3.panta pirmās daļas 1.punktā minētā aktīvā nodarbinātības pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas.”

15.pants. Darba meklētāja statuss

(1) Tiesības uz darba meklētāja statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir šā likuma 2.panta otrajā daļā minētajai personai, kura:

1) nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu");

2) meklē darbu;

3) ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās;

4) ir sasniegusi 15 gadu vecumu;

5) neveic komercdarbību vai kuras komercdarbība ir apturēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem.

(2) Lēmumu par darba meklētāja statusa piešķiršanu, ja persona atbilst visiem šā panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem un ir uzrādījusi normatīvajos aktos noteiktos dokumentus, Nodarbinātības valsts aģentūra pieņem vienas darba dienas laikā.

(3) Darba meklētāja statusa zaudēšanas pamats ir:

1) bezdarbnieka statusa iegūšana;

2) darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusa iegūšana uz nenoteiktu laiku vai par diviem mēnešiem ilgāku laiku saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu";

3) darba meklētāja pienākumu nepil­dīšana bez attaisnojoša iemesla;

4) nepatiesu ziņu sniegšana nolūkā iegūt un saglabāt darba meklētāja statusu;

5) pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārpus Eiropas Savienības, ja Latvijai saistošos starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi;

6) simtprocentīgs darbspēju zudums;

7) atjaunošana darbā ar tiesas spriedumu;

8) atteikšanās no darba meklētāja statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu Nodarbinātības valsts aģentūrai;

9) darba meklētāja nāve.

(4) Lēmumu par darba meklētāja statusa zaudēšanu pieņem Nodarbinātības valsts aģentūra vienas darba dienas laikā pēc šā panta trešajā daļā minēto darba meklētāja statusa zaudēšanas nosacījumu konstatēšanas. Šādā gadījumā persona zaudē darba meklētāja statusu ar dienu, kad iestājies attiecīgais darba meklētāja statusa zaudēšanas nosacījums.

(5) Personai, kura darba meklētāja statusu zaudējusi šā panta trešās daļas 3., 4. un 8.punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības darba meklētāja statusu iegūt no jauna ne agrāk kā pēc trim mēnešiem no dienas, kad tika pieņemts lēmums par darba meklētāja statusa zaudēšanu.

(6) Ja personai reģistrēšanās dienā ir pārejoša darbnespēja, Nodarbinātības valsts aģentūra darba meklētāja statusu šai personai piešķir pēc pārejošas darbne­spējas izbeigšanās.

 

 

 

 

 

 (7)....

6. Papildināt 15.pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:

„(7) Personai, kura darba meklētāja statusu zaudējusi šā panta trešās daļas 1., 2. un 7. punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības pabeigt šā likuma 3.panta pirmās daļas 3.punktā minētā aktīvā nodarbinātības pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas.”

 

 

 

5. Papildināt 15.pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:

“(7) Personai, kura darba meklētāja statusu zaudējusi šā panta trešās daļas 1., 2. un 7.punktā minēto iemeslu dēļ, ir tiesības pabeigt šā likuma 3.panta pirmās daļas 3.punktā minētā aktīvā nodarbinātības pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas.”

16.pants. Darba meklētāja tiesības un pienākumi

(1) Darba meklētājam ir tiesības:

1) piedalīties konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos;

2) saņemt informāciju par brīvajām darba vietām un ar tām saistītām kvalifikācijas un citām prasībām;

3) saņemt karjeras konsultācijas.

 

 

 

 

 

 (2) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.1 panta pirmajā daļā minētajos preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos ir arī darbspējīgai, bezdarba riskam pakļautajai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas un 15.panta pirmās daļas 4. un 5.punkta prasībām un vismaz vienam no šādiem priekšnoteikumiem:

1) kurai uzteikts darba līgums, pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu;

2) kura ir komersanta nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais un kurai nepieciešami kvalifikācijas paaugstināšanas, pārkvalifikācijas un tālākizglītības pasākumi, lai uzturētu savu spēju konkurēt darba tirgū un mazinātu bezdarba iestāšanās risku;

3) kura ir komersanta nodarbinātā persona un kurai nepieciešami pasākumi reģionālās mobilitātes veicināšanai, lai mazinātu bezdarba iestāšanās risku, kas saistīts ar personas pārvietošanos starp dzīvesvietu un darbavietu.

7. Aizstāt 16.panta otrajā daļā tekstu „3.1 panta pirmajā daļā” ar tekstu
„ 3.1 panta pirmās daļas 1., 2., 3. un 4.punktā”.

 

 

 

 

6. 16.pantā:

aizstāt otrajā daļā skaitli un vārdus “3.1 panta pirmajā daļā” ar skaitļiem un vārdiem “3.1 panta pirmās daļas 1., 2., 3. un 4.punktā”;

 

(2.1)....

(2.2)....

(2.3)....

8. Papildināt 16.pantu ar (2.)1 un (2.)2daļu šādā redakcijā:

„(2.1) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.1panta pirmās daļas 5.punktā noteiktajā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai, bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 25 gadu vecumu un atrodas darba tiesiskajās attiecībās (izņemot valsts civildienesta ierēdņa statusā esoša persona).

(2.2) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.1panta pirmās daļas 6.punktā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai, bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 15 gadu vecumu, nav sasniegusi valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kura darba tiesisko attiecību ietvaros ilgtspējīgā darba vietā strādā nepilnu darba laiku (noteiktais darba laiks ir īsāks par Darba likumā noteikto normālo dienas vai nedēļas darba laiku) saistībā ar darba apjoma samazināšanos ekonomiskās krīzes vai globalizācijas faktoru ietekmes dēļ.

(2.3) Persona, kura ir uzsākusi dalību šā likuma 3.1panta pirmās daļas 5. un  6.punktā minētajos preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos, ir tiesības pabeigt pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas arī pēc darba tiesisko attiecību pārtraukšanas.”

 

 

 

 

 

2.

Labklājības ministrs Uldis Augulis

 

Izteikt likumprojekta 8.pantu šādā redakcijai:

„8. Papildināt 16.pantu ar (2.)1, (2.)2  un (2.3) daļu šādā redakcijā:

„(2.1) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.1panta pirmās daļas 5.punktā noteiktajā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai, bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 25 gadu vecumu un atrodas darba tiesiskajās attiecībās.

(2.2) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.1panta pirmās daļas 6.punktā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai, bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 15 gadu vecumu, nav sasniegusi valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kura darba tiesisko attiecību ietvaros pie komersanta vai pašnodarbinātas personas ilgtspējīgā darba vietā (darba vieta, kura nepieciešama komercdarbības vai saimnieciskās darbības veikšanas nodrošināšanai un turpmākai attīstībai) strādā nepilnu darba laiku (noteiktais darba laiks ir īsāks par Darba likumā noteikto normālo dienas vai nedēļas darba laiku) saistībā ar darba apjoma samazināšanos ekonomiskās krīzes vai globalizācijas faktoru ietekmes dēļ.

(2.3) Persona, kura ir uzsākusi dalību šā likuma 3.1panta pirmās daļas 5. un  6.punktā minētajos preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos, ir tiesības pabeigt pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas arī pēc darba tiesisko attiecību pārtraukšanas.””

 

 

 

 

 

 

Neatbalstīts

papildināt pantu ar 2.1, 2.2  un 2.3 daļu šādā redakcijā:

“(21) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.panta pirmās daļas 5.punktā noteiktajā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 25 gadu vecumu un atrodas darba tiesiskajās attiecībās (izņemot valsts civildienesta ierēdņa statusā esošu personu).

(22) Šā panta pirmajā daļā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.panta pirmās daļas 6.punktā noteiktajā preventīvajā bezdarba samazināšanas pasākumā ir darbspējīgai bezdarba riskam pakļautai personai, kura atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas prasībām, ir sasniegusi 15 gadu vecumu, nav sasniegusi valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kura darba tiesisko attiecību ietvaros ilgtspējīgā darbavietā strādā nepilnu darba laiku (noteiktais darba laiks ir īsāks par Darba likumā noteikto normālo dienas vai nedēļas darba laiku) saistībā ar darba apjoma samazināšanos ekonomiskās krīzes vai globalizācijas faktoru ietekmes dēļ.

(23) Personai, kura ir uzsākusi dalību šā likuma 3.panta pirmās daļas 5. un 6.punktā minētajos preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos, ir tiesības pabeigt pasākuma laikā iesāktās apmācību programmas arī pēc darba tiesisko attiecību pārtraukšanas.”

 

(3) Šā panta pirmās daļas 2. un 3.punktā noteiktās tiesības un tiesības iesaistīties šā likuma 3.panta pirmās daļas 3.punktā minētajos nodarbinātības pasākumos vasaras brīvlaikā ir arī 13 gadu vecumu sasniegušām personām, kuras atbilst šā likuma 2.panta otrās daļas un 15.panta pirmās daļas 1., 2. un 5.punkta prasībām un kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs.

(4) Darba meklētājam ir pienākums:

1) patstāvīgi un ar Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību aktīvi meklēt darbu;

2) Nodarbinātības valsts aģentūras noteiktajā laikā, bet ne vēlāk kā pēc trim mēnešiem no dienas, kad viņš iepriekšējo reizi apmeklēja Nodarbinātības valsts aģentūru, ierasties Nodarbinātības valsts aģentūrā un uzrādīt normatīvajos aktos noteiktos dokumentus;

3) triju darba dienu laikā ziņot Nodarbinātības valsts aģentūrai par to, ka viņš vairs neatbilst šā likuma 15.panta pirmās daļas 1., 3. un 5.punktā minētajiem darba meklētāja statusa iegūšanas nosacījumiem.

 

 

 

 

 

 

Likums stājas spēkā 2009.gada 1.jūlijā.

 

 

 

 

Likums stājas spēkā 2009.gada 1.jūlijā.