LATVIJAS REPUBLIKAS SAEIMA

BUDŽETA UN FINANŠU (NODOKĻU) KOMISIJA

 

Jēkaba iela 10/12        LV 1811                tālr. 708 7318, fakss 708 7317

________________________________________________________________

Rīgā

 

2009. gada ____. jūnijs

Nr.9/2 – 2 – 

 

Saeimas Prezidijam

 

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz pavairot un izdalīt deputātiem komisijas apkopotos priekšlikumus likumprojekta “Grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009.gadā”” (Nr.1318/Lp9) izskatīšanai 2.lasījumā.

 

Pielikumā: Komisijas apkopotie priekšlikumi uz _____ lpp.

 

Ar cieņu,

 

komisijas priekšsēdētājs                                                 G.Bērziņš

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija


Labotais dokuments

            Likumprojekts (steidzams) otrajam lasījumam

Grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu

 un darbinieku atlīdzību 2009.gadā” (Nr.1318/Lp9)

 

Spēkā esošā redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nr

Priekšlikumi

( 11 )

Ministru kabineta atzinums

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

 

 

Izdarīt likumā „Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009.gadā” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2009, 2.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

 

Izdarīt likumā “Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009.gadā” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2009, 2.nr.) šādus grozījumus:

2.pants. Likums attiecas uz šādām valsts un pašvaldību institūcijām: tiešās pārvaldes iestādēm (arī valsts aģentūrām), Ministru kabinetu (arī Valsts kanceleju), Valsts prezidenta kanceleju, Valsts kontroli, Centrālo zemes komisiju, Centrālo vēlēšanu komisiju, tiesībsargu un Tiesībsarga biroju, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, prokuratūru, tiesām (arī tiesnešiem), pastarpinātās pārvaldes iestādēm un atvasinātām publiskām personām (arī vietējām un rajonu pašvaldībām, publiskiem nodibinājumiem, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un Nacionālo radio un televīzijas padomi) un valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrībām. Šis likums neattiecas uz Latvijas Banku.

 

1

Deputāts J.Dalbiņš

Izteikt likuma 2. panta otro teikumu šādā redakcijā:

„Šis likums neattiecas uz Latvijas Banku un Nacionāliem bruņotajiem spēkiem.”

 

Neatbalstīts

Neatbalstīts

 

4.pants. (1) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, samazina amatpersonu (darbinieku) atlīdzības izmaksai finansējuma apjomu par 15 procentiem no kopējā institūcijai 2009.gadā šim pašam mērķim noteiktā vai plānotā finansējuma apjoma.

(2) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nenosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, ne vēlāk kā līdz 2009.gada 1.martam, grozot vai pieņemot 2009.gada budžetu, 2009.gada atlīdzības izmaksai paredzētā finansējuma apjomu samazina par 15 procentiem no kopējā institūcijai 2009.gadā šim pašam mērķim noteiktā vai plānotā finansējuma apjoma, līdz 2009.gada 1.martam iesniedzot attiecīgu apliecinājumu Finanšu ministrijai.

(3) Ja valsts vai pašvaldības institūcijai no valsts budžeta saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir piešķirts finansējums atlīdzības izmaksai un šis finansējums ir samazināts atbilstoši šā panta pirmajai daļai, attiecīgā valsts vai pašvaldības institūcija piešķirtajam finansējumam nepiemēro šā panta otro daļu.

 

2

Finanšu ministrs E.Repše

Papildināt likumprojektu ar jaunu pirmo pantu šādā redakcijā: „Izteikt 4.panta pirmo un otro daļu šādā redakcijā:

„(1) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, samazina amatpersonu (darbinieku) atlīdzības izmaksai finansējuma apjomu ne mazāk kā par 15 procentiem no kopējā institūcijai šim pašam mērķim sākotnēji apstiprinātā finansējuma apjoma.

(2) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nenosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, grozot vai pieņemot 2009.gada budžetu, 2009.gada atlīdzības izmaksai paredzētā finansējuma apjomu samazina ne mazāk kā par 15 procentiem no kopējā institūcijai šim pašam mērķim sākotnēji apstiprinātā finansējuma apjoma.”;

mainīt turpmāko pantu numerāciju.

 

Atbalstīts

Atbalstīts

1. Izteikt 4.panta pirmo un otro daļu šādā redakcijā:

“(1) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, samazina amatpersonu (darbinieku) atlīdzības izmaksai finansējuma apjomu ne mazāk kā par 15 procentiem no kopējā institūcijai šim pašam mērķim sākotnēji apstiprinātā finansējuma apjoma.

(2) Valsts un pašvaldību institūcijas, kurām pieejamo finansējumu atlīdzības izmaksai nenosaka saskaņā ar likumu “Par valsts budžetu 2009.gadam”, grozot vai pieņemot 2009.gada budžetu, 2009.gada atlīdzības izmaksai paredzētā finansējuma apjomu samazina ne mazāk kā par 15 procentiem no kopējā institūcijai šim pašam mērķim sākotnēji apstiprinātā finansējuma apjoma.”

 

5.pants.

(1) Lai nodrošinātu likumā “Par valsts budžetu 2009.gadam” un šā likuma 4.pantā minēto kopējās atlīdzības samazinājumu, 2009.gadā valsts vai pašvaldības institūcijās tiek veikti šā panta otrajā un trešajā daļā minētie pasākumi.

(2) Valsts vai pašvaldības institūcijā:

1) netiek izmaksātas prēmijas, naudas balvas;

2) netiek izmaksāts atvaļinājuma pabalsts par 2009.gada atvaļinājumu;

1.  5.pantā:

izteikt otrās daļas 1.un 2.punktu šādā redakcijā:

"1) netiek izmaksātas prēmijas un naudas balvas, netiek veikta materiālā stimulēšana;

2) netiek maksāts atvaļinājuma pabalsts;".

 

 

 

 

2.  5.pantā:

izteikt otrās daļas 1. un 2.punktu šādā redakcijā:

“1) netiek izmaksātas prēmijas un naudas balvas, netiek veikta materiālā stimulēšana;

2) netiek maksāts atvaļinājuma pabalsts;”;

(3) Valsts vai pašvaldības institūcijā tiek noteikts apmēra ierobežojums šādiem normatīvajos aktos paredzētajiem pabalstiem:

1) pabalsts bērna piedzimšanas gadījumā ir divu mēnešalgu (darba algu) apmērā par katru bērnu, bet ne vairāk kā 1000 latu par katru bērnu;

2) pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi ir mēnešalgas (darba algas) apmērā, bet ne vairāk kā 1000 latu.

aizstāt trešās daļas 1. un 2.punktā vārdus iekavās „(darba algu)” ar vārdiem iekavās „(mēneša amatalgu, darba algu)”.

 

 

 

 

aizstāt trešās daļas 1. un 2.punktā vārdus iekavās “(darba algu)” ar vārdiem iekavās “(mēneša amatalgu, darba algu)”.

6.pants. Amatpersonai (darbiniekam) nosaka piemaksu ne vairāk kā 20 procentu apmērā no šīs amatpersonas (darbinieka) mēnešalgas (darba algas) par prombūtnē esošas amatpersonas (darbinieka) pienākumu pildīšanu uz laiku, kas nav ilgāks par diviem mēnešiem viena gada laikā.

 

2. Izteikt 6.pantu šādā redakcijā:

 „ 6. Amatpersonai (darbiniekam) nosaka piemaksu ne vairāk kā 20 procentu apmērā no šīs amatpersonas (darbinieka) mēnešalgas (mēneša amatalgas, darba algas) par prombūtnē esošas amatpersonas (darbinieka) pienākumu pildīšanu. Prombūtnē esošu amatpersonu (darbinieku) var vienlaicīgi aizvietot ne vairāk kā viena amatpersona (darbinieks).”

 

 

 

 

3. Izteikt 6.pantu šādā redakcijā: “6. Amatpersonai (darbiniekam) nosaka piemaksu ne vairāk kā 20 procentu apmērā no šīs amatpersonas (darbinieka) mēnešalgas (mēneša amatalgas, darba algas) par prombūtnē esošas amatpersonas (darbinieka) pienākumu pildīšanu. Prombūtnē esošu amatpersonu (darbinieku) var vienlaicīgi aizvietot ne vairāk kā viena amatpersona (darbinieks).”

7.pants. (1) Ja šā likuma 5.pantā minēto un citu pasākumu rezultātā netiek nodrošināts šā likuma 4.pantā minētais kopējais amatpersonu (darbinieku) atlīdzības izmaksai paredzētā finansējuma samazinājums, valsts vai pašvaldības institūcija veic attiecīgus pasākumus šā likuma mērķa sasniegšanai [amatpersonu (darbinieku) skaita samazināšana, darba līguma grozīšana, institūcijas funkciju pārskatīšana u.c.].

(2) Ja visu pasākumu rezultātā netiek nodrošināts šā likuma 4.pantā minētais kopējais amatpersonu (darbinieku) atlīdzības izmaksai paredzētā finansējuma samazinājums, valsts vai pašvaldības institūcija sniedz atbildīgajai institūcijai attiecīgus priekšlikumus (finansējuma pārdale, iestāžu reorganizācija, atalgojuma sistēmas pārskatīšana utt.).

3. Papildināt 7.panta pirmo daļu pēc vārda „pārskatīšana” ar vārdiem „nepilna darba laika noteikšana”.

3

Juridiskais birojs

Aizstāt 7.panta pirmajā daļā vārdus un skaitļus „šā likuma 4.pantā minētais kopējais” ar vārdiem „tiesību aktos prasītais”.

 

 

Atbalstīts

 

Atbalstīts

4. 7.pantā:

aizstāt pirmajā daļā vārdus un skaitļus “šā likuma 4.pantā minētais kopējais” ar vārdiem “tiesību aktos prasītais”;

papildināt pirmo daļu pēc vārda “pārskatīšana” ar vārdiem “nepilna darba laika noteikšana”.

8.pants. Piemērojot šā likuma 7.pantu, amatpersonai (darbiniekam) saglabājama mēnešalga (darba alga), kas nav mazāka par divkāršu minimālās mēneša darba algas apmēru.

 

 

 

 

4. Aizstāt 8.pantā vārdus „divkāršu minimālās mēneša darba algas apmēru” ar skaitli un vārdu „270 latiem”.

4

     Ministru kabinets

Izteikt likumprojekta 4.pantu šādā redakcijā: „Izslēgt 8.pantu”.

Atbalstīts

Atbalstīts

5. Izslēgt 8.pantu.

 

5. Papildināt likumu ar 10.pantu šādā redakcijā:

„10.pants. Pašvaldību deputātiem, kuriem kompensācija vai pabalsts izmaksājams saskaņā ar likuma „Par pilsētas domes, rajona padomes, novada domes un pagasta padomes deputāta statusu” 15.panta pirmo un otro daļu, kompensācija vai pabalsts nedrīkst pārsniegt vienas amatalgas apmēru.”.

5

 

 

 

6

    Juridiskais birojs

Izslēgt likumprojekta 5.pantu.

 

 Ministru kabinets

Izteikt likumprojekta 5.pantu šādā redakcijā:

„Papildināt likumu ar 10.pantu šādā redakcijā:

„10.pants. (1) Amatpersonu (darbinieku) skaita samazināšanas gadījumā vai amatpersonas amata likvidēšanas gadījumā priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem), kurām ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

(2) Ja amatpersonām (darbiniekiem) darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem),  kurām nav cita pastāvīga ienākuma avota. Ja amatpersonām (darbiniekiem) nav cita pastāvīga ienākuma avota, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā nosaka saskaņā ar Darba likumu.

(3) Par pastāvīgu ienākuma avotu šā panta otrās daļas izpratnē tiek uzskatīta darba vai amata pienākumu pildīšana pie cita darba devēja, ja par to noteiktā mēnešalga (mēneša amatalga, darba alga) ir lielāka par minimālo mēneša darba algu, kā arī amatpersonai (darbiniekam) piešķirtā vecuma pensija.”

Neatbalstīts

 

 

 

Atbalstīts

Neatbalstīts

 

 

 

Daļēji atbalstīts. Iekļauts atbildīgās komisijas priekšlik.

Nr. 7.

 

 

 

 

7

      Budžeta un finanšu (nodokļu) komis ija

 

Izteikt likumprojekta 5.pantu šādā redakcijā:

„Papildināt likumu ar 10.pantu šādā redakcijā:

“10.pants.(1)Amatpersonu (darbinieku) skaita samazināšanas gadījumā vai amatpersonas amata likvidēšanas gadījumā priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem), kurām ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

(2) Ja amatpersonām (darbiniekiem) darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem), kurām nav cita pastāvīga ienākuma avota. Ja amatpersonām (darbiniekiem) nav cita pastāvīga ienākuma avota, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā nosaka saskaņā ar Darba likumu.

(3) Par pastāvīgu ienākuma avotu šā panta otrās daļas izpratnē tiek uzskatīta:

1) darba vai amata pienākumu pildīšana pie cita darba devēja, ja par to noteiktā mēnešalga (mēneša amatalga, darba alga) ir vienāda ar minimālo mēneša darba algu vai lielāka un rīkojumā vai līgumā noteiktais darba vai amata pienākumu pildīšanas termiņš ir ilgāks par trim mēnešiem;

2) vecuma pensija vai izdienas pensija, ja personai saskaņā ar likumu ir tiesības uz šādu pensiju, neatkarīgi no tā, vai šī pensija tiek saņemta.””

 

 

Atbalstīts

6. Papildināt likumu ar 10. un 11.pantu šādā redakcijā:

“10.pants. (1) Amatpersonu (darbinieku) skaita samazināšanas gadījumā vai amatpersonas amata likvidēšanas gadījumā priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem), kurām ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

(2) Ja amatpersonām (darbiniekiem) darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā ir tām amatpersonām (darbiniekiem), kurām nav cita pastāvīga ienākuma avota. Ja amatpersonām (darbiniekiem) nav cita pastāvīga ienākuma avota, priekšrocības saglabāt amatu vai palikt darbā nosaka saskaņā ar Darba likumu.

(3) Par pastāvīgu ienākuma avotu šā panta otrās daļas izpratnē tiek uzskatīta:

1) darba vai amata pienākumu pildīšana pie cita darba devēja, ja par to noteiktā mēnešalga (mēneša amatalga, darba alga) ir vienāda ar minimālo mēneša darba algu vai lielāka un rīkojumā vai līgumā noteiktais darba vai amata pienākumu pildīšanas termiņš ir ilgāks par trim mēnešiem;

2) vecuma pensija vai izdienas pensija, ja personai saskaņā ar likumu ir tiesības uz šādu pensiju, neatkarīgi no tā, vai šī pensija tiek saņemta.

 

6. Papildināt likumu ar 11.pantu šādā redakcijā:

„11.pants. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem, kuriem atlaišanas pabalsts izmaksājams saskaņā ar Darba likuma 112.pantu, atlaišanas pabalsts izmaksājams viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā.”.

8

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juridiskais birojs

Izslēgt likumprojekta 6.pantu.

 

Finanšu ministrs E.Repše

Izteikt likumprojekta 6.pantu šādā redakcijā:

“Papildināt likumu ar 11.pantu šādā redakcijā:

„11.pants. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem, kuriem atlaišanas pabalsts izmaksājams saskaņā ar Darba likuma 112.pantu, atlaišanas pabalsts izmaksājams šādā apmērā:

1) 0,95 mēneša vidējo izpeļņu apmērā, ja amatpersona (darbinieks) pie attiecīgā darba devēja ir bijis nodarbināts mazāk nekā 5 gadus;

2) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja amatpersona (darbinieks) pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 5 gadus.”.

Neatbalstīts

 

 

 

Atbalstīts

Neatbalstīts

 

 

 

Atbalstīts

11.pants. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem, kuriem atlaišanas pabalsts izmaksājams saskaņā ar Darba likuma 112.pantu, atlaišanas pabalsts izmaksājams šādā apmērā:

1) 0,95 mēneša vidējo izpeļņu apmērā, ja amatpersona (darbinieks) pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

2) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja amatpersona (darbinieks) pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā piecus gadus.”

 

Pārejas noteikumi

 

10

Juridiskais birojs

Papildināt pārejas noteikumus ar 4.punktu šādā redakcijā:

„4. Ja 2009.gadā amatpersonai (darbiniekam) atvaļinājumu piešķir par tādu nostrādātā darba perioda daļu 2008.gadā, par kuru nav bijis izmaksāts atvaļinājuma pabalsts, atvaļinājuma pabalstu 2009.gadā izmaksā proporcionāli par nostrādāto darba periodu 2008.gadā. Ja šādai pabalsta izmaksai 2009.gadā iestādei nepietiek finanšu līdzekļu, valsts vai pašvaldības institūcija var informēt amatpersonu (darbinieku), ka pabalsta izmaksa tiek pārcelta uz 2010.gadu.”

Neatbalstīts

Neatbalstīts

 

 


 

 

Likums stājas spēkā ar 2009.gada 1.jūliju.

11

 

 

 

 

Finanšu ministrs E.Repše

Izteikt noteikumu par likumprojekta spēkā stāšanos šādā redakcijā:

„Likums stājas spēkā 2009.gada 29.jūnijā.”.

Atbalstīts

Atbalstīts

Likums stājas spēkā 2009.gada 29.jūnijā.