Iesniedz Agrārās,vides un

 

 

 

 

 

Saeimas Prezidijam

 

 

 

Agrārās, vides un reģionālās politikas komisija iesniedz otrajam lasījumam sagatavoto likumprojektu „Grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā” (Reģ.nr. 624/Lp 9) (Steidzams).

 

 

 

Pielikumā: apkopoto priekšlikumu tabula likumprojekta

otrajam lasījumam uz …. lpp.

 

 

 

 

                   Ar cieņu,

                   komisijas priekšsēdētāja

 

 

                                                                   Anna Seile

                                                                   

         


 

 

Iesniedz Agrārās,vides un

reģionālās politikas komisija                                                                                                                                                         Likumprojekts otrajam lasījumam

                                                                                                                                                                                                (Steidzams)

                                                                                                                                                                                                           

 

Grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā

(reģ. nr. 624/Lp9)

 

Spēkā esošā likuma redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Pr.nr.

Iesniegtie priekšlikumi

(9)

Komisijas slēdziens

Komisijas atbalstītā redakcija

1

2

3

4

5

6

 

Grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā

 

 

 

Grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā

 

Izdarīt Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā ( Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2004, 10. nr.; 2006, 9. nr.; 2007, 3., 23. nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā ( Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2004, 10. nr.; 2006, 9. nr.; 2007, 3., 23. nr.) šādus grozījumus:

Lauksaimniecības un lauku attīstības likums

 

 

 

 

 

II nodaļa. Lauksaimniecības un lauku

attīstības politikas īstenošana

 

 

 

 

 

 

4.pants. Lauksaimniecības un lauku attīstības politikas īstenošanas pamatprincipi un veidi

 

 

 

 

 

(1) Lauksaimniecības un lauku attīstības politikas īstenošanas pamatprincipi ir šādi:

 

 

 

 

 

1) reģionu un nozaru īpatnību ievērošana;

 

 

 

 

 

2) valsts un ārvalstu, kā arī fizisko un juridisko personu ieguldījumi, kas veicina lauksaimnieciskās ražošanas racionālu attīstību, ražošanas faktoru optimālu izmantošanu un lauku vides saglabāšanu, nodrošina lauksaimniecības produktu ražotājiem ienākumu un tirgus cenu atbalstu un sekmē lauku atbalsta un strukturālo pasākumu attīstību.

 

 

 

 

 

(2) Lauksaimniecības un lauku attīstības politikas īstenošanas veidi ir šādi:

 

 

 

 

 

1) valsts un Eiropas Savienības atbalsts;

 

 

 

 

 

2) kredītu un nodokļu politika;

 

 

 

 

 

 

1.Papildināt 4. panta otro daļu ar 21 .punktu šādā redakcijā:

“21 ) riska vadības politika;

 

 

Redkacionāli precizēts

1.Papildināt 4. panta otro daļu ar 21. .punktu šādā redakcijā:

“21 ) risku vadības politika;

3) tirgus intervence;

 

 

 

 

 

4) kvotu piemērošana;

 

 

 

 

 

5) ārējās tirdzniecības režīma piemērošana;

 

 

 

 

 

6) ražotāju grupu atbalstīšana;

 

 

 

 

 

7) citi veidi, kas izriet no Latvijas starptautiskajām saistībām.

 

 

 

 

 

 

 

5.pants. Valsts un Eiropas Savienības atbalsts

 

 

 

 

 

 

(1) Valsts un Eiropas Savienības atbalsts tiek piešķirts, lai sekmētu lauksaimniecības, lauku un zivsaimniecības attīstību, kā arī paaugstinātu lauku teritorijas iedzīvotāju dzīves līmeni un radītu Latvijas un pārējo Eiropas Savienības dalībvalstu lauksaimniecības produktu ražotājiem līdzvērtīgus konkurences priekšnoteikumus.

 

 

 

 

 

(2) (Izslēgts ar 18.10.2007. likumu).

 

 

 

 

 

(3) Valsts atbalsts lauksaimniecības attīstībai subsīdiju veidā nedrīkst būt mazāks par 2,5 procentiem no gada pamatbudžeta kopējiem izdevumiem, kas tiek segti no dotācijām no vispārējiem ieņēmumiem, atskaitot iemaksas Eiropas Savienības budžetā.

 

 

 

 

 

(4) Kārtību, kādā tiek piešķirts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai, un kārtību, kādā tiek piešķirts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauku un zivsaimniecības attīstībai, nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

 

 

1

Zemkopības ministrs M.Roze

Papildināt 5. pantu ar 4.1  daļu šādā redakcijā:

(4.1  ) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā tiek atzīti Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos par atbalsta shēmām noteikto lauksaimniecības produktu savācēji, pirmie pārstrādātāji un lauksaimnieki, kas enerģētiskos kultūraugus izmanto vai pārstrādā savā saimniecībā, kā arī savstarpējās atbilstības konsultāciju pakalpojumu sniedzēji.”

 

 

Daļēji atbalstīts,

iekļauts

priekšlikumā Nr.2

 

 

 

2

Atbildīgā komisija

Papildināt 5. pantu ar 4.1  daļu šādā redakcijā:

“(41)Kārtību, kādā atzīst Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos par atbalsta shēmām noteiktos savstarpējās atbilstības konsultāciju pakalpojumu sniedzējus, lauksaimniecības produktu savācējus un pirmos pārstrādātājus, kā arī lauksaimniekus, kas izmanto vai pārstrādā enerģētiskos kultūraugus savā saimniecībā, nosaka Ministru kabinets.”

Atbalstīt

 

 

Redakcionāli precizēts

5. pantā:

papildināt pantu ar 4.1  daļu šādā redakcijā:

“(41)Kārtību, kādā atzīst Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos par atbalsta shēmām noteiktos savstarpējās atbilstības konsultāciju pakalpojumu sniedzējus, lauksaimniecības produktu savācējus un pirmos pārstrādātājus, kā arī lauksaimniekus, kuri savā saimniecībā izmanto vai pārstrādā enerģētiskos kultūraugus, nosaka Ministru kabinets.”;

(5) Lauksaimniecības produktu ražotājiem atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajās valsts programmās noteiktajam var piešķirt ilgtermiņa kredītus ar atvieglotiem noteikumiem un kredītprocentu subsīdijas.

 

 

 

 

 

(6) Ministru kabinets mēneša laikā pēc gadskārtējā valsts budžeta likuma izsludināšanas izdod noteikumus par ikgadējo valsts atbalstu lauksaimniecībai un tā piešķiršanas kārtību.

2. Izslēgt 5. panta sesto daļu.

 

 

 

izslēgt sesto daļu;

(7) Kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai, un kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauku un zivsaimniecības attīstībai, nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

(71) Valsts un Eiropas Savienības atbalsta administrēšanā iesaistītā institūcija lēmumu par atbalsta iesnieguma apstiprināšanu vai noraidīšanu pieņem ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā pēc atbalsta iesnieguma saņemšanas. Ja atbalsta iesnieguma izvērtēšanai nepieciešama papildu faktu konstatācija, lēmuma pieņemšanas termiņu var pagarināt līdz 12 mēnešiem, par to paziņojot iesniedzējam.

 

 

 

 

 

(8) Kārtību, kādā administrē Eiropas lauksaimniecības garantiju fondu, Eiropas lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas zivsaimniecības fondu, kā arī šo fondu administrēšanā iesaistīto iestāžu kompetenci un pienākumus nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

(9) Valsts un Eiropas Savienības lauk­saimniecības atbalsta saņēmēji un saņemtā atbalsta apjoms uzskatāms par vispārpieejamu informāciju, kas ir publiskojama. Informācija par valsts un Eiropas Savienības lauksaimniecības atbalsta saņēmējiem, norādot fiziskās personas vārdu, uzvārdu, kā arī Lauku atbalsta dienesta reģionālo lauksaimniecības pārvaldi, kurā saņemts pieteikums par atbalstu, vai juridiskās personas nosaukumu un reģistrācijas numuru, kā arī saņemtā atbalsta apmēru, publicējama Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

3. Aizstāt 5. panta devītajā daļā vārdu “pieteikums”ar vārdu “iesniegums”.

 

 

 

aizstāt  devītajā daļā vārdu “pieteikums” ar vārdu “iesniegums”.

(10) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā, izstrādājot likumprojektu par valsts budžetu kārtējam gadam, tiek paredzētas valsts saistības par garantijām, kas sniegtas atbilstoši lauksaimniecības un lauku attīstības kredītu garantēšanas programmām, kā arī lauksaimniecības un lauku attīstības kredītu garantēšanas kārtību un atbilstoši lauksaimniecības un lauku attīstības kredītu garantēšanas programmām izsniegto garantiju uzraudzības kārtību.

 

 

 

 

 

(11) Likumā par valsts budžetu kārtējam gadam noteiktajā apmērā valsts atbild par garantijām, kas sniegtas atbilstoši lauksaimniecības un lauku attīstības kredītu garantēšanas programmām.

 

 

 

 

 

 

(12) Lēmumu par valsts atbalsta piešķiršanu atceļ Padomes 1999.gada 22.marta regulas Nr.659/1999, ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus EK līguma 93.panta piemērošanai, 15.pantā noteiktajā termiņā, ja Eiropas Komisija pieņem Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 88.panta otrajā daļā noteikto lēmumu. Lēmuma par valsts atbalsta atgūšanu apstrīdēšana neaptur tā darbību.

 

 

 

 

 

 

 

9.pants. Ražotāju grupas

 

 

 

 

 

(1) Ražotāju grupas veido, lai nodrošinātu lauksaimniecības produktu kvantitāti un kvalitāti, ražošanas plānošanu un pielāgošanu pieprasījumam, veicinātu piedāvājuma koncentrēšanu un minēto grupu biedru saražotās produkcijas realizāciju, sniegtu pakalpojumus, samazinātu ražošanas izmaksas, stabilizētu ražotāju cenas un veicinātu videi draudzīgu ražošanas atkritumu pārstrādi, kā arī ainavas saglabāšanu un vides bioloģisko daudzveidību.

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

Zemkopības ministrs M.Roze

Aizstāt 9. panta pirmajā daļā vārdus “Ražotāju grupas veido”ar vārdiem “Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos noteiktā ražotāju grupa ir juridiska persona, kas izveidota”

Atbildīgā komisija

Izteikt likumprojekta 2.pantu šādā redakcijā:

Aizstāt 9.panta pirmajā daļā vārdus “Ražotāju grupas veido, lai” ar vārdiem “Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos noteiktā ražotāju grupa, kura reģistrēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām, ieguvusi juridiskās personas statusu un kura izveidota, lai”

 

Daļēji atbalstīts,

iekļauts

priekšlik.

Nr.4

 

 

 

Atbalstīt

3.Aizstāt 9.panta pirmajā daļā vārdus “Ražotāju grupas veido, lai” ar vārdiem “Eiropas Savienības tieši piemērojamos tiesību aktos noteiktā ražotāju grupa, kura reģistrēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām, ieguvusi juridiskās personas statusu un kura izveidota, lai”.

 

(2) Ražotāju grupu atzīšanas kritērijus un atzīšanas kārtību, darbības nosacījumus un darbības kontroli nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

 

 

4.Papildināt II nodaļu ar 12. 1 pantu šādā redakcijā:

“12. 1 pants. Lauksaimniecības risku vadība

 

 

 

 

4.Papildināt II nodaļu ar 12. 1 pantu šādā redakcijā:

“12. 1 pants. Lauksaimniecības risku vadība

 

 

(1) Lauksaimniecības risku vadība nodrošina efektīvu lauksaimniecības ražošanas risku radīto zaudējumu kompensēšanas sistēmu

 

 

 

 

Redakcionāli precizēts

(1) Lauksaimniecības risku vadība nodrošina efektīvu sistēmu lauksaimniecības ražošanas risku radīto zaudējumu kompensēšanai.

 

 

 

(2) Kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts lauksaimniecības risku fonds, kā arī iemaksu veikšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”

5

Zemkopības ministrs M.Roze

Izteikt 12. 1 panta  otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts lauksaimniecības risku fonds, kā arī iemaksu veikšanas kārtību  un kompensāciju izmaksu no fonda nosaka Ministru kabinets.”

Daļēji atbalstīts,

iekļauts priekšlikumā.

Nr.6

 

 

 

6

Atbildīgā komisija

Izteikt 12. 1 panta  otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts lauksaimniecības risku fonds, kā arī iemaksu veikšanas un kompensāciju izmaksu kārtību no fonda, nosaka Ministru kabinets.”

 

Atbalstīt

Redakcionāli precizēts

(2) Kārtību, kādā tiek administrēts un uzraudzīts lauksaimniecības risku fonds, kā arī kārtību, kādā  tiek veiktas iemaksas šajā fondā un no tā izmaksātas kompensācijas, nosaka Ministru kabinets. “

13.pants. Lauksaimniecības informācijas uzskaite

 

 

 

 

 

 

(1) Kārtību, kādā vācama un apkopojama informācija par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem noteiktā pārskata periodā, nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

(2) Zemkopības ministrija katru gadu nodrošina informācijas apkopošanu par lauksaimniecības produktu ražotāju ieņēmumiem, ražošanas izmaksām, saimnieciskās darbības rezultātiem un saimniecību strukturālajiem un ražošanas rādītājiem, kā arī nodrošina minētās informācijas iekļaušanu lauku saimniecību uzskaites datu tīklā. Saimniecības klasificē pēc to ekonomiskā lieluma un specializācijas.

 

 

 

 

 

(3) Lauku saimniecību uzskaites datu tīkla izveidošanas, uzturēšanas un darbības kārtību nosaka Ministru kabinets.

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Zemkopības ministrs M.Roze

Papildināt 13. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

“(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 5. decembra Regulā (EK) Nr. 138/2004 par ekonomikas pārskatiem Kopienas lauksaimniecībā noteikto lauksaimniecības ekonomiskā kopaprēķina sagatavošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”

 

Daļēji atbalstīts,

iekļauts

priekšlikumā Nr.8

 

 

 

8

Atbildīgā komisija

Papildināt 13. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

“(4) Zemkopības ministrija katru gadu nodrošina lauksaimniecības ekonomiskā kopaprēķina sagatavošanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 5. decembra regulu (EK) Nr. 138/2004 par ekonomikas pārskatiem Kopienas lauksaimniecībā. Lauksaimniecības ekonomiskā kopaprēķina sagatavošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”

Atbalstīt

5. Papildināt 13. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

“(4) Zemkopības ministrija katru gadu nodrošina lauksaimniecības ekonomiskā kopaprēķina sagatavošanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 5. decembra regulu (EK) Nr. 138/2004 par ekonomikas pārskatiem Kopienas lauksaimniecībā. Lauksaimniecības ekonomiskā kopaprēķina sagatavošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”

Pārejas noteikumi 

 

 

 

 

 

1. Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Lauksaimniecības likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 23.nr.; 2001, 7.nr.; 2002, 2., 24.nr.; 2004, 4.nr.) un Saeimas 1998.gada 15.jūnija paziņojums par Latvijas lauku attīstības programmu (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 13.nr.).

 

 

 

 

 

2. Līdz jaunu Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2004.gada 1.maijam piemērojami šādi Ministru kabineta noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu:

 

 

 

 

 

1) 2002.gada 30.jūlija noteikumi Nr.330 “Lauku saimniecību uzskaites datu tīkla izveidošanas, uzturēšanas un darbības kārtība”;

 

 

 

 

 

2) 2002.gada 30.jūlija noteikumi Nr.331 “Par graudu iepirkšanu no sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Riga Bestsprit” piegādātājiem 2002.gadā”;

 

 

 

 

 

3) 2003.gada 10.jūnija noteikumi Nr.303 “Noteikumi par intervenci labības tirgū”;

 

 

 

 

 

4) 2001.gada 27.decembra noteikumi Nr.540 “Kārtība, kādā izveidojama vienota administrēšanas sistēma atbalstam laukiem, lauksaimniecībai, zivsaimniecībai un mežsaimniecībai”;

 

 

 

 

 

5) 2002.gada 26.novembra noteikumi Nr.514 “Bioloģiskās lauksaimniecības produktu aprites un sertifikācijas kārtība”;

 

 

 

 

 

6) 2003.gada 29.aprīļa noteikumi Nr.232 “Bioloģiskās lauksaimniecības produktu apritē iesaistīto personu reģistrācijas kārtība un bioloģiskās lauksaimniecības produktu aprites valsts uzraudzības un kontroles kārtība”;

 

 

 

 

 

7) 2002.gada 3.janvāra noteikumi Nr.7 “Noteikumi par lauksaimniecības produktu sarakstu”;

 

 

 

 

 

8) 2003.gada 1.jūlija noteikumi Nr.363 “Kārtība, kādā tiek sniegta, vākta un apkopota informācija par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem”.

 

 

 

 

 

3. Līdz jaunu Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2004.gada 1.jūnijam piemērojami Ministru kabineta 2001.gada 28.augusta noteikumi Nr.385 “Lauksaimniecībā izmantojamās zemes transformācijas nosacījumi un zemes transformācijas atļauju izsniegšanas kārtība”, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

 

 

 

 

 

4. Ministru kabinets līdz 2004.gada 1.maijam izdod šā likuma 5.panta ceturtajā un septītajā daļā paredzētos noteikumus.

 

 

 

 

 

 

5. Šā likuma 1.panta 3., 4., 7. un 8.punkts ir spēkā līdz 2004.gada 1.maijam.

 

6. Ministru kabinets līdz 2004.gada 1.septembrim izdod šā likuma 10.panta otrajā daļā un 12.panta trešajā daļā paredzētos noteikumus.

 

 

 

 

 

7. Līdz 2004.gada 31.decembrim ir spēkā zemkopības ministra 2004.gada 8.marta rīkojums Nr.101 “Par lauksaimniecības subsīdiju valsts programmas realizēšanu 2004.gadā”.

 

 

 

 

 

8. Līdz 2004.gada 1.oktobrim ir derīgi bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāti, kas izdoti saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 26.novembra noteikumiem Nr.514 “Bioloģiskās lauksaimniecības produktu aprites un sertifikācijas kārtība”.

 

 

 

 

 

9. Ministru kabinets līdz 2006.gada 1.jūnijam izdod šā likuma 5.panta devītajā daļā paredzētos noteikumus.

 

 

 

 

 

10. Šā likuma 5.panta devītajā daļā norādītā informācija par laiku no Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā līdz 2006.gada 1.maijam publicējama līdz 2006.gada 1.septembrim

 

 

 

 

 

11. Ministru kabinets līdz 2007.gada 1.janvārim izdod šā likuma 5.panta astotajā daļā paredzētos noteikumus.

 

 

 

 

 

12. Līdz šā likuma 5.panta sestajā daļā paredzēto noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2007.gada 1.janvārim piemērojami Ministru kabineta 2006.gada 3.janvāra noteikumi Nr.21 “Noteikumi par valsts atbalstu lauksaimniecībai 2006.gadā un tā piešķiršanas kārtību”, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

 

 

 

 

 

13. Līdz jaunu Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2008.gada 31.decembrim piemērojami Ministru kabineta 2007.gada 12.jūnija noteikumi Nr.379 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

 

 

 

 

 

 

14. Ministru kabinets:

1) līdz 2008.gada 1.janvārim izdod šā likuma 11.panta 3.punktā paredzētos noteikumus;

2) līdz 2008.gada 31.decembrim izdod šā likuma 11.panta 2.punktā paredzētos noteikumus.

 

 

 

 

 

 

15. Šā likuma 11.panta 4. un 5.punkts stājas spēkā vienlaikus ar atbilstošiem grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām”.

 

 

 

 

 

 

 

5. Papildināt pārejas noteikumus ar 16. punktu šādā redakcijā:

“16. Ministru kabinets līdz 2008. gada 1. septembrim izdod šā likuma 12.1 panta otrajā daļā paredzētos noteikumus.”

 

 

 

6. Papildināt pārejas noteikumus ar 16. punktu šādā redakcijā:

“16. Ministru kabinets līdz 2008. gada 1. septembrim izdod šā likuma 12.1 panta otrajā daļā paredzētos noteikumus.”

 

 

9

Atbildīgā komisija

Papildināt likumprojektu ar normu par likuma spēkā stāšanos šādā redakcijā:

“Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.”

Atbalstīt

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.