Iesniedz Tautsaimniecības komisija

5.01.2008.

9/8 -

  

 

 

 

          Saeimas Prezidijam

 

 

          Tautsaimniecības komisija iesniedz otrajam lasījumam sagatavoto likumprojektu "Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā” (Nr.583/Lp9)  (Steidzams).

                  

 

         

                    Pielikumā:   apkopoto priekšlikumu tabula likumprojekta                                           otrajam lasījumam uz .... lpp.

 

                                    

                                   

 

Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs

 

Guntis Blumbergs

 

 

 

 

 

                                               

                                               

 

 

Iesniedz Tautsaimniecības komisija

 

Likumprojekts otrajam lasījumam

                                                                                                                                                                                                      (Steidzams)

 

Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas

un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā

(reģ. Nr. 583/Lp9)

 

Spēkā esošā likuma redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nr.

Priekšlikumi

(32)

 

Komisijas

atzinums

    Komisijas atbalstītā redakcija

Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likums

 

Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā

 

 

 

Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā

 

Izdarīt Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 14.nr.; 2007, 15.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 14.nr.; 2007, 15.nr.) šādus grozījumus:

9.pants. Apbūvēta zemesgabala privatizācijas kārtība

(1) Apbūvētam zemesgabalam, uz kura esošās ēkas (būves) īpašuma tiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā (5.panta otrās daļas 1.punkts), privatizāciju veicošā institūcija privatizācijas noteikumus neizstrādā.

 

 

 

 

 

(2) Privatizāciju veicošā institūcija nosūta personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības uz apbūvētu zemesgabalu, privatizācijas paziņojumu, kurā norāda:

 

 

 

 

 

1) zemesgabala adresi un kadastra numuru (apzīmējumu);

 

 

 

 

 

2) zemesgabala kopējo platību;

 

 

 

 

 

3) zemesgabala cenu;

 

 

 

 

 

4) maksāšanas līdzekļus un to proporcijas;

 

 

 

 

 

5) iesniegtos prasījumus attiecībā uz privatizējamo zemesgabalu;

 

 

 

 

 

6) zemesgabala pirkuma maksas samaksas nosacījumus;

 

 

 

 

 

7) nododamās tiesības un pienākumus;

 

 

 

 

 

8) dokumentus un ziņas, kas jāiesniedz privatizāciju veicošajai institūcijai, lai noslēgtu zemesgabala pirkuma līgumu.

 

 

 

 

 

(3) Privatizācijas paziņojumā privatizāciju veicošā institūcija lūdz personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, rakstveidā:

 

 

 

 

 

1) atbildēt, vai tā vēlas privatizēt zemesgabalu ar minētajiem nosacījumiem;

 

 

 

 

 

2) norādīt tai vēlamo samaksas termiņu norēķiniem par zemesgabalu.

 

 

 

 

 

(4) Ja persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, divu mēnešu laikā no privatizācijas paziņojuma saņemšanas dienas nav sniegusi privatizāciju veicošajai institūcijai atbildi uz šā panta trešajā daļā minētajiem jautājumiem, privatizāciju veicošā institūcija izstrādā zemesgabala pirkuma līguma projektu par pārdošanu uz nomaksu piecos gados.

 

 

 

 

 

(5) Ne vēlāk kā divu nedēļu laikā pēc tam, kad persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, ir apliecinājusi vēlmi privatizēt zemesgabalu, vai pēc šā panta ceturtajā daļā minētā termiņa beigām privatizāciju veicošā institūcija piedāvā personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, noslēgt zemesgabala pirkuma līgumu, ierakstītā vēstulē nosūtot šai personai līguma projektu vai nododot to pret parakstu.

 

 

 

 

 

(6) Persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, atbildi dod mēneša laikā pēc pirkuma līguma projekta saņemšanas, iesniedzot privatizāciju veicošajai institūcijai paziņojumā pieprasītos dokumentus un ziņas.

 

 

 

 

 

(7) Ja persona savas pirmpirkuma tiesības uz apbūvētu zemesgabalu nevar izmantot vai neizmanto, tai ir zemes nomas tiesības uz to pašu zemesgabalu, uz kuru tai ir pirmpirkuma tiesības, un šis zemesgabals netiek privatizēts vai atsavināts citām personām. Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā aprēķināma apbūvēta zemesgabala nomas maksa. Nosakot zemesgabala nomas maksu, par pamatu ņem šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

1

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Aizstāt 9.panta septītajā daļā vārdus „šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību” ar vārdiem „zemesgabala kadastrālo vērtību”.

 

Atbalstīts 

1. Aizstāt 9.panta septītajā daļā vārdus un skaitli “šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību” ar vārdiem “zemesgabala kadastrālo vērtību”.

 

14.pants. Lēmums par privatizācijas izbeigšanu

(1) Ministru kabinets pēc ekonomikas ministra priekšlikuma var pieņemt lēmumu par valsts īpašuma objekta, kā arī apbūvēta zemesgabala (šā likuma 5.panta otrās daļas 2.punkts) un neapbūvēta zemesgabala privatizācijas izbeigšanu, ja:

 

 

 

 

 

1) valsts īpašuma objekta privatizācijas noteikumi ir apstiprināti divas reizes un neviens pretendents nav pieteicies privatizēt šo objektu vai nav apstiprināts par pircēju;

 

 

 

 

 

2) valsts neapbūvēta zemesgabala izsole ir izsludināta divas reizes un neviens pretendents nav pieteicies pirkt šo zemesgabalu vai nav apstiprināts par pircēju;

 

 

 

 

 

3) apstiprinātais valsts īpašuma objekta, kā arī šā likuma 5.panta otrās daļas 2.punktā minētā apbūvētā zemesgabala vai neapbūvēta zemesgabala pircējs divu mēnešu laikā no dienas, kad saņēmis uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēdzis pirkuma līgumu.

 

 

 

 

 

(2) Pašvaldības dome (padome) var pieņemt lēmumu par pašvaldības īpašuma objekta, kā arī apbūvēta un neapbūvēta zemesgabala privatizācijas izbeigšanu, ja:

 

 

 

 

 

1) pašvaldības īpašuma objekta privatizācijas projekts ir apstiprināts divas reizes un neviens pretendents nav pieteicies privatizēt šo objektu vai nav apstiprināts par pircēju;

 

 

 

 

 

2) pašvaldības neapbūvēta zemesgabala izsole ir izsludināta divas reizes un neviens pretendents nav pieteicies pirkt šo zemesgabalu vai nav apstiprināts par pircēju;

 

 

 

 

 

3) apstiprinātais pašvaldības īpašuma objekta, kā arī apbūvēta vai neapbūvēta zemesgabala pircējs divu mēnešu laikā no dienas, kad saņēmis uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēdzis pirkuma līgumu.

 

 

 

 

 

 

 

2

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Papildināt 14.panta otro daļu ar 4.punktu šādā redakcija:

„4) atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru bija nosūtīts personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, privatizācijas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi.

Atbalstīts

 

Redakcionāli precizēts 

2. 14.pantā:

papildināt otro daļu ar 4.punktu šādā redakcijā:

“4) atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi bija nosūtīts privatizācijas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu.”;

(3) Privatizācijas aģentūra var pieņemt lēmumu par apbūvēta zemesgabala (šā likuma 5.panta otrās daļas 1.punkts) privatizācijas izbeigšanu, ja persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības uz šo zemesgabalu, divu mēnešu laikā no dienas, kad saņēmusi uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēgusi pirkuma līgumu.

 

3

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Izteikt 14.panta trešo daļu šādā redakcijā:

„(3) Privatizācijas aģentūra var pieņemt lēmumu par apbūvēta zemesgabala (šā likuma 5.panta otrās daļas 1.punkts) privatizācijas izbeigšanu:

Atbalstīts 

 

Redakcionāli precizēts 

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

“(3) Privatizācijas aģentūra var pieņemt lēmumu par apbūvēta zemesgabala (šā likuma 5.panta otrās daļas 1.punkts) privatizācijas izbeigšanu, ja:

 

 

 

1)ja persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības uz šo zemesgabalu, divu mēnešu laikā no dienas, kad saņēmusi uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēgusi pirkuma līgumu;

 

1) persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības uz šo zemesgabalu, divu mēnešu laikā no dienas, kad saņēmusi uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēgusi pirkuma līgumu;

 

 

 

2) atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru bija nosūtīts personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, privatizācijas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi.”.

Redakcionāli precizēts 

2) atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi bija nosūtīts privatizācijas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu.”

20.pants. Apbūvēta zemesgabala atsavināšanas pamatnosacījumi

(1) Apbūvētu zemesgabalu un uz tā esošu mežaudzi pārdod par cenu, kas noteikta saskaņā ar šā likuma 8.pantu.

 

 

 

 

 

(2) Apbūvētam zemesgabalam atsavināšanu veicošā institūcija atsavināšanas noteikumus neizstrādā.

 

 

 

 

 

(3) Atsavināšanu veicošā institūcija nosūta personai, kurai ir apbūvēta zemesgabala pirmpirkuma tiesības, atsavināšanas paziņojumu, kurā norāda:

 

 

 

 

 

1) zemesgabala adresi un kadastra numuru (apzīmējumu);

 

 

 

 

 

2) zemesgabala kopējo platību;

 

 

 

 

 

3) zemesgabala cenu;

 

 

 

 

 

4) maksāšanas līdzekļus un to proporcijas;

 

 

 

 

 

5) iesniegtos prasījumus attiecībā uz atsavināmo zemesgabalu;

 

 

 

 

 

6) zemesgabala pirkuma maksas samaksas nosacījumus;

 

 

 

 

 

7) nododamās tiesības un pienākumus;

 

 

 

 

 

8) dokumentus un ziņas, kas jāiesniedz atsavināšanu veicošajai institūcijai, lai noslēgtu zemesgabala pirkuma līgumu.

 

 

 

 

 

(4) Atsavināšanas paziņojumā atsavināšanu veicošā institūcija lūdz personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, rakstveidā:

 

 

 

 

 

1) atbildēt, vai tā vēlas pirkt zemesgabalu ar minētajiem nosacījumiem;

 

 

 

 

 

2) norādīt tai vēlamo samaksas termiņu norēķiniem par zemesgabalu.

 

 

 

 

 

(5) Ja persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, divu mēnešu laikā no atsavināšanas paziņojuma saņemšanas dienas nav sniegusi atsavināšanu veicošajai institūcijai atbildi uz šā panta ceturtajā daļā minētajiem jautājumiem, atsavināšanu veicošā institūcija izstrādā zemesgabala pirkuma līguma projektu par pārdošanu uz nomaksu piecos gados.

 

 

 

 

 

(6) Ne vēlāk kā divu nedēļu laikā pēc tam, kad persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, apliecinājusi vēlmi pirkt zemesgabalu, vai pēc šā panta piektajā daļā minētā termiņa beigām atsavināšanu veicošā institūcija piedāvā personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, noslēgt zemesgabala pirkuma līgumu, ierakstītā vēstulē šai personai nosūtot līguma projektu vai nododot to pret parakstu.

 

 

 

 

 

(7) Persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, atbildi dod mēneša laikā pēc pirkuma līguma projekta saņemšanas, iesniedzot atsavināšanu veicošajai institūcijai paziņojumā pieprasītos dokumentus un ziņas.

 

 

 

 

 

(8) Noslēdzot atsavināma zemesgabala pirkuma līgumu, kurā piemērots atliktais maksājums (nomaksa), maksa par atlikto maksājumu ir seši procenti gadā no vēl nesamaksātās īpašuma kompensācijas sertifikātu un latu daļas, samaksu veicot latos.

 

 

 

 

 

(9) Ja persona savas pirmpirkuma tiesības uz apbūvētu zemesgabalu nevar izmantot vai neizmanto, tai ir zemes nomas tiesības uz to pašu zemesgabalu, uz kuru tai ir pirmpirkuma tiesības, un šis zemesgabals netiek atsavināts citām personām. Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā aprēķināma apbūvēta zemesgabala nomas maksa. Nosakot zemesgabala nomas maksu, par pamatu ņem šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību.

 

4

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Aizstāt 20.panta devītajā daļā vārdus un skaitli „šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību” ar vārdiem „zemesgabala kadastrālo vērtību”.

 

Atbalstīts 

3. 20.pantā:

aizstāt devītajā daļā vārdus un skaitli “šā likuma 8.pantā paredzētajā kārtībā noteikto zemesgabala vērtību” ar vārdiem “zemesgabala kadastrālo vērtību”;

 

(10) Atsavināšanu veicošā institūcija pieņem lēmumu par to, ka tiek izbeigta apbūvēta zemesgabala atsavināšana, izmantojot par maksāšanas līdzekli īpašuma kompensācijas sertifikātus, un ka tā turpmāka atsavināšana var notikt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā šādos gadījumos, ja:

 

 

 

 

 

1) persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, pēc atsavināšanas paziņojuma saņemšanas ir sniegusi atbildi, ka ar piedāvātajiem nosacījumiem nevēlas iegūt savā īpašumā attiecīgo valsts vai pašvaldības zemesgabalu, uz kura atrodas tai piederošās ēkas (būves);

 

 

 

 

 

2) persona, kurai ir pirmpirkuma tiesības, divu mēnešu laikā no dienas, kad tā saņēmusi uzaicinājumu noslēgt pirkuma līgumu, vai pirkuma līguma slēgšanas termiņa pagarinājuma laikā nav noslēgusi pirkuma līgumu.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

 

 

 

 

 

 

5

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Finanšu ministra vietā - iekšlietu ministrs M.Segliņš

Papildināt 20.panta desmito daļu ar 3.punktu šādā redakcijā”:

„3) atsavināšanu veicoša institūcija atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru bija nosūtīts personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības,  atsavināšanas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi.”

Atbalstīts 

 

Redakcionāli precizēts 

papildināt desmito daļu ar 3.punktu šādā redakcijā:

“3) atsavināšanu veicošā institūcija atkārtoti ir saņēmusi atpakaļ ierakstīto vēstuli, ar kuru personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, uz šīs personas norādīto un deklarēto dzīvesvietas adresi bija nosūtīts atsavināšanas paziņojums vai uzaicinājums noslēgt pirkuma līgumu.”

25.pants. Rīcība ar neizpirkto lauku apvidus zemi

(1) Juridiskajām un fiziskajām personām, kurām zeme piešķirta pastāvīgā lietošanā, zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas, ja:

 

 

 

 

 

1) līdz pabeigšanas datumam vai - šā likuma 23.panta otrās daļas 1.punktā minētajā gadījumā - līdz 2007.gada 30.novembrim persona nav iesniegusi zemes izpirkšanas (pirkšanas) pieprasījumu vai tas nav iekļauts Lauku zemes izpirkšanas reģistrā;

 

6

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Aizstāt 25.panta skaitli un vārdu „1.punktā” ar skaitļiem un vārdiem „2. un 3.punktā”;

 

Daļēji atbalstīts

Iekļauts priekšlikumā Nr.7

 

 

 

7

Atbildīgā komisija

Aizstāt 25.panta pirmās daļas 1.punktā skaitļus un vārdus “23.panta otrās daļas 1.punktā minētajā gadījumā” ar skaitli un vārdiem “23.panta otrajā daļā minētajos gadījumos”.

Atbalstīts

4. Aizstāt 25.panta pirmās daļas 1.punktā skaitļus un vārdus “23.panta otrās daļas 1.punktā minētajā gadījumā” ar skaitli un vārdiem “23.panta otrajā daļā minētajos gadījumos”.

< /td>

2) līdz 2008.gada 1.septembrim nav iesniegts Valsts zemes dienesta reģionālajā nodaļā reģistrācijai Valsts nekustamā īpašuma kadastra informācijas sistēmā zemes robežu plāns vai apliecinājums par priekšapmaksas veikšanu privatizācijas sertifikātos pirms zemes izpirkuma (pirkuma) līguma slēgšanas (32.pants);

 

 

 

 

 

3) līdz 2009.gada 31.augustam Valsts zemes dienesta reģionālajai nodaļai nav iesniegts iesniegums un attiecīgie dokumenti lēmuma pieņemšanai par zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu vai saņemts atteikums izpirkt (pirkt) zemi;

 

 

 

 

 

4) līdz 2009.gada 30.decembrim nav noslēgts zemes izpirkuma (pirkuma) līgums ar valsts akciju sabiedrību "Latvijas Hipotēku un zemes banka", arī tādā gadījumā, ja līdz zemes kadastrālajai uzmērīšanai un izpirkuma (pirkuma) līguma slēgšanai ir veikta priekšapmaksa.

 

 

 

 

 

(2) Persona, kurai zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas šā panta pirmajā daļā minētajos gadījumos, iegūst zemes nomas pirmtiesības uz tās lietošanā bijušo zemi. Zemes nomas līgumu slēdz uz laiku, kas nav mazāks par 10 gadiem, ja vien zemes nomnieks nevēlas noslēgt zemes nomas līgumu uz īsāku termiņu. Ja zemes nomnieks vēlas, zemes nomas līgums tiek pagarināts. Zemes nomniekam ir tiesības zemes nomas līgumu ierakstīt zemesgrāmatā.

 

 

 

 

 

(21) Zemes nomas pirmtiesības personai jāizlieto viena gada laikā no zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeigšanās. Ja minētajā termiņā persona šīs tiesības neizlieto, pašvaldība pieņem lēmumu par attiecīgās zemes izmantošanu zemes reformas pabeigšanai.

 

 

 

 

 

(3) Ja persona nenoslēdz zemes nomas līgumu uz visu tās pastāvīgā lietošanā bijušo zemesgabalu vai tā daļu, šī zeme atbilstoši pašvaldības lēmumam turpmāk izmantojama zemes reformas pabeigšanai, izņemot:

 

 

 

 

 

1) gadījumu, kad uz šo zemi likumā noteiktajā termiņā bija pieteicies bijušais zemes īpašnieks vai viņa mantinieks, kurš par šo zemi nav saņēmis kompensāciju vai līdzvērtīgu zemi citā vietā un kurš līdz pabeigšanas datumam rakstveidā apliecinājis vēlmi atjaunot īpašuma tiesības uz attiecīgo zemi;

 

 

 

 

 

2) šā panta ceturtajā daļā minēto gadījumu;

 

 

 

 

 

3) gadījumu, kad zemesgabala sadalīšanas rezultātā kāds no veidojamiem zemesgabaliem ir mazāks par pašvaldības saistošajos noteikumos atbilstošajam nekustamā īpašuma lietošanas mērķim paredzētajai minimālajai zemesgabala platībai vai tā konfigurācija nepieļauj attiecīgā zemesgabala izmantošanu atbilstoši apstiprinātajam teritorijas plānojumam, vai no šā zemesgabala nav iespējams nodrošināt piekļūšanu ceļam vai ielai. Šajā gadījumā zemes nomas līgumu slēdz uz visu personas pastāvīgā lietošanā bijušo zemi.

 

 

 

 

 

(4) Par zemi, kas nepieciešama zemes lietotājam viņam piederošo ēku (būvju) uzturēšanai, noslēdzams zemes nomas līgums, un ēku (būvju) īpašnieks to turpmāk var atsavināt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, bet tā nav atsavināma vai iznomājama citai personai.

 

 

 

 

 

(41) Ja personai saskaņā ar šo likumu ir izbeigušās zemes pastāvīgās lietošanas tiesības un tā neizmanto zemes nomas pirmtiesības, bet uz zemesgabala atrodas šai personai piederošas ēkas (būves), pašvaldība pieņem lēmumu par atsevišķa zemesgabala izveidošanu platībā, kas nepieciešama ēku (būvju) uzturēšanai saskaņā ar pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēto apbūves platību. Izveidotajam zemesgabalam nosaka atbilstošu nekustamā īpašuma lietošanas mērķi un lēmumam par atsevišķa zemesgabala izveidošanu pievieno zemesgabala grafisko pielikumu ar norādītu sadalāmā zemesgabala kadastra apzīmējumu. Par izveidoto zemesgabalu noslēdzams zemes nomas līgums, un ēku (būvju) īpašnieks to turpmāk var atsavināt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, taču tas nav atsavināms vai iznomājams citai personai.

 

 

 

 

 

(5) Zemes nomas maksa maksājama no dienas, kad zemes lietotājs ieguvis zemes nomas pirmtiesības.

 

 

 

 

 

(6) Zemes lietotājs nomas maksu maksā par visu lietošanā piešķirto zemi, ja viņš līdz zemes pastāvīgās lietošanas tiesību izbeigšanās dienai:

 

 

 

 

 

1) nav noslēdzis zemes nomas līgumu par nomas tiesībām uz daļu no viņa lietošanā bijušās zemes;

 

 

 

 

 

2) rakstveidā nav atteicies no zemes lietošanas tiesībām.

 

 

 

 

 

(7) Ministru kabinets apstiprina lauku apvidus zemes nomas tipveida līgumu un nosaka zemes nomas līguma noslēgšanas kārtību, līguma būtiskos noteikumus un nomas maksas aprēķināšanas kārtību, par pamatu ņemot lauku apvidus zemes kadastrālo vērtību.

 

 

 

 

 

(8) Ja bijušais zemes īpašnieks vai viņa mantinieks neizpērk saskaņā ar šā likuma 23.panta otrās daļas 3.punktu pastāvīgā lietošanā piešķirtās zemes platību, kas ir lielāka par to zemes platību, uz kuru atjaunojamas īpašuma tiesības, un tā pārsniedz pieļaujamās nesaistes robežas, pašvaldība pieņem lēmumu izveidot atsevišķu zemesgabalu, kura platība nav mazāka par pašvaldības saistošajos noteikumos atbilstošajam nekustamā īpašuma lietošanas mērķim paredzētajai minimālajai zemesgabala platībai vai kura konfigurācija pieļauj attiecīgā zemesgabala izmantošanu atbilstoši apstiprinātajam teritorijas plānojumam, vai no kura ir iespējams nodrošināt piekļūšanu ceļam vai ielai. Izveidotajam zemesgabalam nosaka atbilstošu nekustamā īpašuma lietošanas mērķi, un lēmumam par atsevišķa zemesgabala izveidošanu pievieno šā zemesgabala grafisko pielikumu ar norādītu sadalāmā zemesgabala kadastra apzīmējumu.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

 

 

 

 

26.pants. Rīcība ar neizpirkto pilsētas zemi

(1) Dzīvojamās ēkas īpašniekiem vai augļu dārzu lietotājiem, kuriem zeme piešķirta ar apbūves tiesībām, zemes lietošanas tiesības izbeidzas, ja:

 

 

 

 

 

1) līdz 2008.gada 1.septembrim nav iesniegts Valsts zemes dienesta reģionālajā nodaļā reģistrācijai Valsts nekustamā īpašuma kadastra informācijas sistēmā zemes robežu plāns vai apliecinājums par priekšapmaksas veikšanu privatizācijas sertifikātos pirms zemes izpirkuma (pirkuma) līguma slēgšanas (32.panta otrā daļa);

 

 

 

 

 

2) līdz 2009.gada 31.augustam pilsētas zemes komisijai nav iesniegts reģistrētais zemes robežu plāns ar iesniegumu lēmuma pieņemšanai par zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu vai iesniegumu lēmuma pieņemšanai par zemesgabala robežām, platību un samaksas apmēru;

 

 

 

 

 

3) līdz 2009.gada 30.decembrim nav noslēgts zemes izpirkuma (pirkuma) līgums ar valsts akciju sabiedrību "Latvijas Hipotēku un zemes banka", arī tādā gadījumā, ja līdz zemes kadastrālajai uzmērīšanai un izpirkuma (pirkuma) līguma slēgšanai ir veikta priekšapmaksa.

 

 

 

 

 

(2) Persona, kurai zemes lietošanas tiesības izbeidzas šā panta pirmajā daļā minētajos gadījumos, iegūst zemes nomas tiesību uz tās lietošanā bijušo zemi. Par šo zemi ar pašvaldību noslēdzams zemes nomas līgums, un dzīvojamās ēkas īpašnieks vai augļu dārza lietotājs, kuram zeme piešķirta ar apbūves tiesībām, šo zemi turpmāk var atsavināt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, taču tā nav atsavināma vai iznomājama citai personai. Zemes nomas līgumu slēdz uz laiku, kas nav mazāks par 10 gadiem, ja vien zemes nomnieks nevēlas noslēgt zemes nomas līgumu uz īsāku termiņu. Persona nevar atteikties noslēgt zemes nomas līgumu. Zemes nomniekam ir tiesības zemes nomas līgumu ierakstīt zemesgrāmatā.

 

 

 

 

 

(3) Zemes nomas maksa maksājama no dienas, kad zemes lietotājs ieguvis zemes nomas tiesības.

 

 

 

 

 

(4) Ministru kabinets apstiprina pilsētu zemes nomas tipveida līgumu un nosaka zemes nomas līguma noslēgšanas kārtību, līguma būtiskos noteikumus un nomas maksas aprēķināšanas kārtību, par pamatu ņemot šā likuma 8.pantā noteikto kārtību zemes vērtības noteikšanai.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

8

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Aizstāt 26.panta ceturtajā daļā vārdus un skaitli „šā likuma 8.pantā noteikto kārtību zemes vērtības noteikšanai” ar vārdiem „zemesgabala kadastrālo vērtību”;

Atbalstīts

5. Aizstāt 26.panta ceturtajā daļā vārdus un skaitli “šā likuma 8.pantā noteikto kārtību zemes vērtības noteikšanai” ar vārdiem “zemesgabala kadastrālo vērtību”.

26.1 pants. Līdzvērtīgas zemes kompensācijas fonds pilsētās

(1) Lai bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem nodotu īpašumā līdzvērtīgu zemi likumā "Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās" 12.pantā noteiktajos gadījumos un saskaņā ar likuma "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās" 6.panta pirmo daļu, pilsētas dome izveido līdzvērtīgas zemes kompensācijas fondu.

 

 

 

 

 

(2) Bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem bijušā īpašuma vietā tās pašas pilsētas administratīvajā teritorijā piešķir līdzvērtīgu zemi, kuras pašreizējā kadastrālā vērtība kompensē bijušā zemes īpašuma vērtību, kāda tā bija 1940.gada 21.jūlijā.

 

 

 

 

 

 

 

9

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Papildināt 26.1 pantu ar 21 un 22daļu šādā redakcijā:

„21 Persona, kurai īpašuma tiesības nav atjaunojamas saskaņā ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” 12.panta pirmās daļas 3.punktu un bijušā īpašuma vērtība uz 1940.gada 21.jūliju ir tik zema, ka līdzvērtīgā zemesgabala kadastrālā vērtība nekompensē bijušā īpašuma vērtību uz 1940.gada 21.jūliju, ir tiesīga iegūt īpašumā vienu zemesgabalu ar zemāko zemes kadastrālo vērtību un tā platība nav mazāka par pašvaldības teritorijas plānojumā noteikto minimālo zemesgabala platību, kā arī vērtības starpība starp līdzvērtīgās zemes kadastriālo vērtību un bijušā zemes īpašuma vērtību uz 1940.gada 21.jūliju nepārsniedz pašvaldība saistošajos noteikumos paredzēto vērtību.

Daļēji atbalstīts. Iekļauts priekšlikumā Nr. 10

 

 

 

 

22 Starpību starp piešķirtās līdzvērtīgās zemes kadastrālo vērtību un bijušā zemes īpašuma vērtību, sedz bijušie zemes īpašnieki vai viņu mantinieki, kā maksāšanas līdzekli izmantojot privatizācijas sertifikātus.”.

 

 

 

 

10

Atbildīgā komisija

Papildināt 26.1pantu ar (21) daļu šādā redakcijā:

“(21) Persona, kurai īpašuma tiesības nav atjaunojamas saskaņā ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” 12.panta pirmās daļas 3.punktu un kuras bijušā zemes īpašuma vērtība 1940.gada 21.jūlijā bija tik zema, ka tā nekompensē līdzvērtīgas zemes kompensācijas fondā ieskaitītā zemesgabala kadastrālo vērtību, ir tiesīga iegūt īpašumā vienu zemesgabalu, kura platība nav mazāka par pašvaldības teritorijas plānojumā noteikto minimālo zemesgabala platību. Starpību starp piešķirtās līdzvērtīgās zemes kadastrālo vērtību un bijušā zemes īpašuma vērtību sedz bijušie zemes īpašnieki vai viņu mantinieki, par maksāšanas līdzekli izmantojot privatizācijas sertifikātus vai latus. Maksāšanas līdzekļus izvēlas attiecīgā persona.”;

Atbalstīts

 

 

6. 26.pantā:

papildināt pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:

“(21) Persona, kurai īpašuma tiesības nav atjaunojamas saskaņā ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” 12.panta pirmās daļas 3.punktu un kuras bijušā zemes īpašuma vērtība 1940.gada 21.jūlijā bija tik zema, ka tā nekompensē līdzvērtīgas zemes kompensācijas fondā ieskaitītā zemesgabala kadastrālo vērtību, ir tiesīga iegūt īpašumā vienu zemesgabalu, kura platība nav mazāka par pašvaldības teritorijas plānojumā noteikto minimālo zemesgabala platību. Starpību starp piešķirtās līdzvērtīgās zemes kadastrālo vērtību un bijušā zemes īpašuma vērtību sedz bijušie zemes īpašnieki vai viņu mantinieki, par maksāšanas līdzekli izmantojot privatizācijas sertifikātus vai latus. Maksāšanas līdzekļus izvēlas attiecīgā persona.”;

(3) Līdzvērtīgas zemes kompensācijas fonda izveidošanas un līdzvērtīgas zemes piešķiršanas kārtību bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem nosaka Ministru kabinets.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

11

Atbildīgā komisija

Izteikt 26.1panta trešo daļu šādā redakcijā:

“(3) Līdzvērtīgas zemes kompensācijas fonda izveidošanas kārtību, kā arī kārtību, kādā aprēķina bijušā zemes īpašuma vērtību, kāda tā bija 1940.gada 21.jūlijā, un kārtību, kādā tiek piešķirta līdzvērtīga zeme bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, nosaka Ministru kabinets.”

Atbalstīts

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

“(3) Līdzvērtīgas zemes kompensācijas fonda izveidošanas kārtību, kā arī kārtību, kādā aprēķina bijušā zemes īpašuma vērtību, kāda tā bija 1940.gada 21.jūlijā, un kārtību, kādā tiek piešķirta līdzvērtīga zeme bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, nosaka Ministru kabinets.”

VII nodaļa
Rīcība, ja rodas strīdi
(Nodaļa 21.06.2007. likuma redakcijā)

35.pants. Rīcība, ja rodas strīdi valsts vai pašvaldības īpašuma objektu, apbūvētu vai neapbūvētu zemesgabalu privatizācijas jautājumos

Ja ir ierosināta tiesvedība par jautājumiem, kas saistīti ar valsts vai pašvaldības īpašuma objektu, apbūvētu vai neapbūvētu zemesgabalu nodošanu privatizācijai, un tiesas nolēmums, ar kuru attiecīgi Ministru kabineta, pašvaldības domes (padomes) vai Privatizācijas aģentūras lēmums par valsts vai pašvaldības īpašuma objekta, apbūvēta vai neapbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu atzīts par prettiesisku, ir stājies likumīgā spēkā, lēmums par valsts vai pašvaldības īpašuma objektu, apbūvētu vai neapbūvētu zemesgabalu nodošanu privatizācijai jāpieņem divu mēnešu laikā no tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienas.

 

12

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

35. pantā vārdus “divu mēnešu” aizstāt ar vārdiem “četru mēnešu”.

 

Atbalstīts

7. Aizstāt 35.pantā vārdus “divu mēnešu” ar vārdiem “četru mēnešu”.

 

36.pants. Valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai apbūvētu zemesgabalu vērtības noteikšana

(1) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru Ministru kabineta vai pašvaldības domes (padomes) lēmums par valsts vai pašvaldības īpašuma objekta (izņemot valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības un valsts vai pašvaldības kapitāla daļas privātajā kapitālsabiedrībā) privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu ir atzīts par prettiesisku, turpmāk šis īpašuma objekts privatizējams par tādu vērtību, kāda tā bija šim īpašuma objektam dienā, kad tika pieņemts lēmums par privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu, ja personai bija pirmpirkuma tiesības uz šo valsts vai pašvaldības īpašuma objektu atteikuma pieņemšanas brīdī.

 

 

13

Atbildīgā komisija

Izteikt 36.pantu šādā redakcijā:

“36.pants. Valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai apbūvētu zemesgabalu vērtības noteikšana

(1) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas Ministru kabineta vai pašvaldības domes (padomes) pieņemtais lēmums par atteikumu nodot privatizācijai valsts vai pašvaldības īpašuma objektu (izņemot valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības un valsts vai pašvaldības kapitāla daļas privātajā kapitālsabiedrībā) ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais īpašuma objekts privatizējams par tādu vērtību, kāda tā šim īpašuma objektam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu nodot to privatizācijai, ja personai bija pirmpirkuma tiesības uz šo valsts vai pašvaldības īpašuma objektu atteikuma pieņemšanas brīdī.

Atbalstīts

8. Izteikt 36.pantu šādā redakcijā:

“36.pants. Valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai apbūvētu zemesgabalu vērtības noteikšana

(1) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas Ministru kabineta vai pašvaldības domes (padomes) pieņemtais lēmums par atteikumu nodot privatizācijai valsts vai pašvaldības īpašuma objektu (izņemot valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības un valsts vai pašvaldības kapitāla daļas privātajā kapitālsabiedrībā) ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais īpašuma objekts privatizējams par tādu vērtību, kāda tā šim īpašuma objektam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu nodot to privatizācijai, ja personai bija pirmpirkuma tiesības uz šo valsts vai pašvaldības īpašuma objektu atteikuma pieņemšanas brīdī.

(2) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru Ministru kabineta, pašvaldības domes (padomes) vai Privatizācijas aģentūras lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldību īpašuma objektu) privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu ir atzīts par prettiesisku, turpmāk šis apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par attiecīgā apbūvētā zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu, bet, ja lēmums par attiecīgā apbūvētā zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, - turpmāk šis apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

(2) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas Ministru kabineta, pašvaldības domes (padomes) vai Privatizācijas aģentūras pieņemtais lēmums par atteikumu nodot privatizācijai apbūvētu zemesgabalu (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldības īpašuma objektu) ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā šim zemesgabalam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu nodot to privatizācijai, bet, ja lēmums par atteikumu nodot privatizācijai attiecīgo apbūvēto zemesgabalu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, — turpmāk šis apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

(2) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas Ministru kabineta, pašvaldības domes (padomes) vai Privatizācijas aģentūras pieņemtais lēmums par atteikumu nodot privatizācijai apbūvētu zemesgabalu (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldības īpašuma objektu) ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā šim zemesgabalam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu nodot to privatizācijai, bet, ja lēmums par atteikumu nodot privatizācijai attiecīgo apbūvēto zemesgabalu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, — turpmāk šis apbūvētais zemesgabals privatizējams par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

(3) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru atsavināšanu veicošās institūcijas lēmums par valsts vai pašvaldības apbūvēta zemesgabala atsavināšanas ierosinājuma noraidīšanu ir atzīts par prettiesisku, turpmāk šis valsts vai pašvaldības apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par attiecīgā valsts vai pašvaldības apbūvēta zemesgabala atsavināšanas ierosinājuma noraidīšanu, bet, ja lēmums par attiecīgā apbūvētā zemesgabala atsavināšanas ierosinājuma noraidīšanu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, - turpmāk šis apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

(3) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas atsavināšanu veicošās institūcijas pieņemtais lēmums par atteikumu atsavināt valsts vai pašvaldības apbūvētu zemesgabalu ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais valsts vai pašvaldības apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā šim zemesgabalam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu to atsavināt, bet, ja lēmums par atteikumu atsavināt attiecīgo apbūvēto zemesgabalu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, — turpmāk šis apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.”

 

(3) Ja likumīgā spēkā ir stājies tiesas nolēmums, ar kuru pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas atsavināšanu veicošās institūcijas pieņemtais lēmums par atteikumu atsavināt valsts vai pašvaldības apbūvētu zemesgabalu ir atzīts par prettiesisku, turpmāk attiecīgais valsts vai pašvaldības apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā šim zemesgabalam bija dienā, kad tika pieņemts lēmums par atteikumu to atsavināt, bet, ja lēmums par atteikumu atsavināt attiecīgo apbūvēto zemesgabalu tika pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, — turpmāk šis apbūvētais zemesgabals atsavināms par tādu apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.”

Pārejas noteikumi

1. Šā likuma 8.panta noteikumi par cenas noteikšanas kārtību un 13.panta otrās daļas noteikums par procentu piemērošanu atliktā maksājuma (nomaksas) gadījumā nav piemērojams, ja iestājies viens no šādiem nosacījumiem:

 

 

 

 

 

1) valsts īpašuma objekta privatizācijas noteikumi līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai nosūtīti personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, un šī persona privatizācijas noteikumos paredzētajā termiņā iesniedz Privatizācijas aģentūrai apliecinājumu, ka piekrīt privatizēt valsts īpašuma objektu saskaņā ar šiem privatizācijas noteikumiem;

 

 

 

 

 

2) paziņojums par valsts īpašuma objekta privatizācijas noteikumu apstiprināšanu līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai publicēts likumā noteiktajā kārtībā un privatizācijas subjekts privatizācijas noteikumos paredzētajā termiņā iesniedz Privatizācijas aģentūrai apliecinājumu, ka vēlas privatizēt objektu saskaņā ar šiem privatizācijas noteikumiem;

 

 

 

 

 

3) piedāvājums noslēgt privatizējamā pašvaldības īpašuma objekta pirkuma līgumu līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai nosūtīts personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, un šī persona likumā noteiktajā termiņā iesniedz pašvaldībai apliecinājumu, ka piekrīt noslēgt šo līgumu ar nosacījumiem, kādi paredzēti apstiprinātajā pašvaldības īpašuma objekta privatizācijas projektā;

 

 

 

 

 

4) līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai likumā noteiktajā kārtībā publicēts paziņojums par pašvaldības īpašuma objekta privatizācijas projekta apstiprināšanu;

 

 

 

 

 

5) līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai likumā noteiktajā kārtībā publicēts paziņojums par neapbūvēta valsts vai pašvaldības zemesgabala privatizācijas noteikumu apstiprināšanu un privatizācijas subjekts šajā paziņojumā noteiktajā termiņā iesniedz Privatizācijas aģentūrai vai pašvaldībai apliecinājumu, ka vēlas privatizēt zemesgabalu saskaņā ar šiem privatizācijas noteikumiem;

 

 

 

 

 

6) privatizējamā apbūvēta valsts vai pašvaldības zemesgabala privatizācijas noteikumi līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai nosūtīti personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, un šī persona likumā noteiktajā termiņā iesniedz Privatizācijas aģentūrai vai pašvaldībai privatizācijas noteikumos pieprasītos dokumentus un ziņas.

 

 

 

 

 

2. Šā likuma 8.panta noteikumi par cenas noteikšanas kārtību un 20.panta astotās daļas noteikums par procentu piemērošanu atliktā maksājuma (nomaksas) gadījumā nav piemērojams, ja apbūvēta zemesgabala atsavināšanas noteikumi līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai nosūtīti personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības, un šī persona atsavināšanas noteikumos paredzētajā termiņā iesniedz atsavināšanu veicošajai institūcijai apliecinājumu, ka piekrīt pirkt apbūvēto zemesgabalu saskaņā ar šiem atsavināšanas noteikumiem.

 

 

 

 

 

3. Līdz pabeigšanas datumam nomnieks ir tiesīgs šajā likumā paredzētajā kārtībā iesniegt attiecīgi privatizāciju veicošajai institūcijai vai atsavināšanu veicošajai institūcijai tāda neapbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājumu vai atsavināšanas ierosinājumu, kurš ir iznomāts līdz šā likuma pieņemšanas dienai un kura:

 

 

 

 

 

1) nomas termiņš ir vismaz 10 gadi;

 

 

 

 

 

2) nomas līgums ir nostiprināts zemesgrāmatā;

 

 

 

 

 

3) nomas līgumā ir paredzētas nomnieka tiesības būvēt uz iznomātā zemesgabala ēkas (būves) kā patstāvīgus īpašuma objektus.

 

 

 

 

 

4. Pārejas noteikumu 3.punktā minēto zemesgabalu privatizē vai atsavina saskaņā ar šā likuma noteikumiem par apbūvēta zemesgabala privatizāciju vai atsavināšanu, ja ne vēlāk kā līdz 2008.gada 31.decembrim zemesgrāmatā tiek nostiprinātas nomnieka īpašuma tiesības uz ēkām (būvēm), kas atrodas uz zemesgabala.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

 

 

 

 

4.1 Ja līdz pārejas noteikumu 4.punktā minētajam termiņam zemesgrāmatā netiek nostiprinātas zemesgabala nomnieka īpašuma tiesības uz ēkām (būvēm), kas uzbūvētas uz šā zemesgabala, attiecīgi privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija pieņem lēmumu par šā zemesgabala nenodošanu privatizācijai vai atsavināšanai, jo līdz pārejas noteikumu 4.punktā minētajam termiņam zemesgrāmatā nav nostiprinātas zemesgabala nomnieka īpašuma tiesības uz ēkām (būvēm). Turpmāk šo zemesgabalu var atsavināt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā.

 (21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

4.2 Ja pārejas noteikumu 3.punktā minētais zemesgabals ir bijis nodots privatizācijai kā neapbūvēts zemesgabals un līdz pārejas noteikumu 4.punktā minētajam termiņam zemesgrāmatā netiek nostiprinātas zemesgabala nomnieka īpašuma tiesības uz ēkām (būvēm), kas uzbūvētas uz šā zemesgabala, privatizāciju veicošā institūcija pieņem lēmumu par šā zemesgabala privatizācijas izbeigšanu. Turpmāk šo zemesgabalu var atsavināt Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

5. Ministru kabinets ne vēlāk kā līdz 2005.gada 1.septembrim izdod noteikumus, kas nosaka šā likuma:

 

 

 

 

 

1) 5.panta devītajā daļā minētā Privatizācijas reģistra vešanas kārtību un reģistrā ierakstāmās ziņas;

 

 

 

 

 

2) 18.panta septītajā daļā minētā Atsavināšanas reģistra vešanas kārtību un reģistrā ierakstāmās ziņas;

 

 

 

 

 

3) (izslēgts ar 21.06.2007. likumu);

 

 

 

 

 

4) 24.panta trešajā daļā minētā Pilsētu zemes izpirkšanas reģistra vešanas kārtību un reģistrā ierakstāmās ziņas.

 

 

 

 

 

5.1 Ministru kabinets līdz 2007.gada 30.septembrim izdod noteikumus, kas reglamentē šā likuma 23.panta trešajā daļā minēto lauku zemes izpirkšanas (pirkšanas) pieprasījumu iesniegšanas un izskatīšanas kārtību, kā arī kārtību, kādā izpērkamie (pērkamie) zemesgabali iekļaujami Lauku zemes izpirkšanas reģistrā, reģistrā ierakstāmās ziņas un reģistra uzturēšanas kārtību.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

6. Ministru kabinets līdz 2007.gada 30.septembrim izdod noteikumus, kas reglamentē šā likuma:

 

14

Atbildīgā komisija

Aizstāt Pārejas noteikumu 6.punktā skaitļus un vārdus “2007.gada 30.septembrim” ar skaitļiem un vārdiem “2008.gada 1.martam”;

Atbalstīts

9. Pārejas noteikumos:

aizstāt 6.punktā skaitļus un vārdus “2007.gada 30.septembrim” ar skaitļiem un vārdiem “2008.gada 1.martam”;

1) 32.panta septītajā daļā minēto priekšapmaksas kārtību un kārtību, kādā valsts akciju sabiedrība "Latvijas Hipotēku un zemes banka" paziņo par veiktajām priekšapmaksām;

 

 

 

 

 

2) 32.panta astotajā daļā minēto zemes izpirkuma (pirkuma) līguma noslēgšanas kārtību, līguma būtiskos noteikumus, ar līguma slēgšanu saistīto izdevumu samaksas kārtību un apmēru, kā arī zemes izpirkuma (pirkuma) tipveida līgumu;

 

 

 

 

 

3) 26.1 panta trešajā daļā minēto līdzvērtīgas zemes kompensācijas fonda izveidošanas kārtību, kā arī kārtību, kādā piešķirama līdzvērtīga zeme bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

6.1 Līdz pārejas noteikumu 5.1 un 6.punktā minēto noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2007.gada 30.septembrim piemērojami Ministru kabineta 2005.gada 30.augusta noteikumi Nr.641 "Lauku zemes izpirkšanas reģistra noteikumi", Ministru kabineta 2006.gada 23.maija noteikumi Nr.418 "Noteikumi par maksājumiem, izpērkot lietošanā piešķirto zemi lauku apvidos" un Ministru kabineta 2006.gada 29.augusta noteikumi Nr.701 "Kārtība, kādā veicama priekšapmaksa un iesniedzams apliecinājums par priekšapmaksu, izpērkot pilsētas zemi", ciktāl minētie normatīvie akti nav pretrunā ar šo likumu.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

7. Ministru kabinets līdz 2008.gada 30.novembrim izanalizē situāciju, kāda ir sertifikātu izmantošanā, un situāciju attiecībā uz pastāvīgajā lietošanā nodotajām, bet neiemērītajām zemēm un sniedz par to ziņojumu Saeimai.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 21.06.2007. likumu)

 

15

Atbildīgā komisija

Izteikt Pārejas noteikumu 7.punktu šādā redakcijā:

„Ministru kabinets līdz 2008.gada 30.novembrim izanalizē situāciju attiecībā uz pastāvīgā lietošanā nodotajām, bet neiemērītajām zemēm un sniedz par to ziņojumu Saeimai.”;

Atbalstīts

izteikt 7.punktu šādā redakcijā:

„Ministru kabinets līdz 2008.gada 30.novembrim izanalizē situāciju attiecībā uz pastāvīgā lietošanā nodotajām, bet neiemērītajām zemēm un sniedz par to ziņojumu Saeimai.”;

 

 

16

Atbildīgā komisija

Papildināt Pārejas noteikumu ar 7.1punktu šādā redakcijā:

“7.1 Ministru kabinets līdz 2010.gada 1.martam izanalizē situāciju, kāda ir sertifikātu izmantošanā, un sniedz par to ziņojumu Saeimai.”;

Atbalstīts

papildināt pārejas noteikumus ar 7.punktu šādā redakcijā:

“7.1 Ministru kabinets līdz 2010.gada 1.martam izanalizē situāciju, kāda ir sertifikātu izmantošanā, un sniedz par to ziņojumu Saeimai.”;

8. Ministru kabinets ne vēlāk kā līdz 2005.gada 1.septembrim izdod šā likuma 8.panta otrajā daļā minētos noteikumus par zemes vērtēšanu privatizācijas vajadzībām.

 

 

 

 

 

9. Ministru kabinets ne vēlāk kā līdz 2005.gada 1.septembrim izdod noteikumus, kuros paredz:

 

 

 

 

 

1) kārtību, kādā aprēķināma šā likuma 9.panta septītajā daļā un 20.panta devītajā daļā minētā apbūvēta zemesgabala nomas maksa;

 

 

 

 

 

2) kārtību, kādā aprēķināma šā likuma 22.panta ceturtajā daļā minētā neapbūvēta zemesgabala nomas maksa;

 

 

 

 

 

3) šā likuma 25.panta septītajā daļā minētās neizpirktās lauku apvidus zemes nomas līguma noslēgšanas kārtību, nomas līguma būtiskos noteikumus un nomas maksas aprēķināšanas kārtību, kā arī apstiprina lauku apvidus zemes nomas tipveida līgumu;

 

 

 

 

 

4) šā likuma 26.panta ceturtajā daļā minētās neizpirktās pilsētas zemes nomas līguma noslēgšanas kārtību, nomas līguma būtiskos noteikumus un nomas maksas aprēķināšanas kārtību, kā arī apstiprina pilsētas zemes nomas tipveida līgumu.

 

 

 

 

 

10. Šā likuma 6.panta pirmajā un otrajā daļā, kā arī 7.panta pirmajā un ceturtajā daļā noteiktais lēmuma pieņemšanas termiņš par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saņemti līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai, skaitāms nevis no ierosinājuma iesniegšanas dienas, bet no dienas, kad attiecīgais privatizācijas ierosinājums reģistrēts Privatizācijas reģistrā.

 

 

 

 

 

11. Šā likuma 19.panta pirmajā un trešajā daļā noteiktais lēmuma pieņemšanas termiņš par tiem atsavināšanas ierosinājumiem, kuri saņemti līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai, skaitāms nevis no ierosinājuma iesniegšanas dienas, bet no dienas, kad attiecīgais atsavināšanas ierosinājums reģistrēts Atsavināšanas reģistrā.

 

 

 

 

 

12. Ministru kabinets vai pašvaldības dome (padome) šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem 18 mēnešu laikā no privatizācijas ierosinājuma saņemšanas dienas par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saskaņā ar šā likuma 5.panta pirmo, ceturto un piekto daļu reģistrēti Privatizācijas reģistrā no 2006.gada 1.jūlija.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

1. Aizstāt pārejas noteikumu 12.punktā skaitli "18" ar skaitli "28".

 

 

 

aizstāt 12.punktā skaitli “18” ar skaitli “28”;

13. Par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saskaņā ar šā likuma 5.panta pirmo, ceturto un piekto daļu reģistrēti Privatizācijas reģistrā no 2006.gada 1.jūlija, Ministru kabineta rīkojuma projektu Privatizācijas aģentūra sagatavo un iesniedz Ekonomikas ministrijai 15 mēnešu laikā no privatizācijas ierosinājuma saņemšanas dienas.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

2. Aizstāt pārejas noteikumu 13.punktā skaitli "15" ar skaitli "25".

 

 

 

aizstāt 13.punktā skaitli “15” ar skaitli “25”;

14. Rīgas pilsētas pašvaldības dome šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par privatizācijas ierosinājumu noraidīšanu pieņem:

 

17

Atbildīgā komisija

Izteikt Pārejas noteikumu 14.punkta ievaddaļu šādā redakcijā:

”14. Rīgas pilsētas pašvaldības dome šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par pašvaldības īpašuma objekta vai apbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par pašvaldības īpašuma objekta vai apbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem:”

Atbalstīts

izteikt 14.punkta ievaddaļu šādā redakcijā:

“14. Rīgas pilsētas pašvaldības dome šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par pašvaldības īpašuma objekta vai apbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par pašvaldības īpašuma objekta vai apbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem:”;

1) līdz 2007.gada 31.augustam - par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saskaņā ar šā likuma 5.panta pirmo, ceturto un piekto daļu reģistrēti Privatizācijas reģistrā no 2005.gada 1.septembra līdz 2005.gada 31.decembrim;

 

 

 

 

 

2) līdz 2008.gada 29.februārim - par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saskaņā ar šā likuma 5.panta pirmo, ceturto un piekto daļu reģistrēti Privatizācijas reģistrā no 2006.gada 1.janvāra līdz 2006.gada 30.jūnijam;

 

 

 

 

 

3) līdz 2008.gada 31.decembrim - par tiem privatizācijas ierosinājumiem, kuri saskaņā ar šā likuma 5.panta pirmo, ceturto un piekto daļu reģistrēti Privatizācijas reģistrā no 2006.gada 1.jūlija.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

 

 

18

Atbildīgā komisija

Papildināt pārejas noteikumus ar 14. un 14.punktu šādā redakcijā:

“14.1 Rīgas pilsētas pašvaldības dome šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par neapbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par neapbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem līdz 2009.gada 30.decembrim.

Atbalstīts

papildināt pārejas noteikumus ar 14. un 14.punktu šādā redakcijā:

“14.1 Rīgas pilsētas pašvaldības dome šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par neapbūvēta zemesgabala nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu par neapbūvēta zemesgabala privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem līdz 2009.gada 30.decembrim.

 

 

 

14.2 Ja laikā līdz šā likuma 6.panta otrajā daļā un pārejas noteikumu 12., 14. vai 14.1 punktā noteiktajam termiņam ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība sakarā ar strīdu par īpašuma tiesībām uz valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai neapbūvētu zemesgabalu vai to nostiprināšanu zemesgrāmatā, vai ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība lietā par īpašuma atzīšanu par bezīpašnieka vai bezmantinieka mantu, Ministru kabinets vai pašvaldības dome (padome) šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu nodot privatizācijai pieņem četru mēnešu laikā no dienas, kad likumīgā spēkā stājies tiesas nolēmums vai notariāls akts.”;

 

14.2 Ja laikā līdz šā likuma 6.panta otrajā daļā un pārejas noteikumu 12., 14. vai 14.1 punktā noteiktajam termiņam ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība sakarā ar strīdu par īpašuma tiesībām uz valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai neapbūvētu zemesgabalu vai to nostiprināšanu zemesgrāmatā, vai ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība lietā par īpašuma atzīšanu par bezīpašnieka vai bezmantinieka mantu, Ministru kabinets vai pašvaldības dome (padome) šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par nodošanu privatizācijai vai pamatotu atteikumu nodot privatizācijai pieņem četru mēnešu laikā no dienas, kad likumīgā spēkā stājies tiesas nolēmums vai notariāls akts.”;

15. Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldību īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu privatizē par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

19

Finanšu ministra vietā - iekšlietu ministrs M.Segliņš

Izteikt Pārejas noteikumu 15.puntu šādā redakcijā:

„15. Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldību īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai vai atsavināšanai pieņemts pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu privatizē vai atsavina par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā. Ja Valsts zemes dienesta noteiktā apbūvēta zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par zemes kadastrālo vērtību uz 2007.gada 31.augustu, privatizāciju veicošās institūcijas noteiktā apbūvēta zemesgabala cena ir vienāda ar zemes kadastrālo vērtību uz 2007.gada 31.augustu.”

Daļēji atbalstīts. Iekļauts priekšlikumā Nr.25 un 26

 

 

 

 

20

Deputāts V.Aizbalts

Papildināt Pārejas noteikumus ar 15.A punktu šādā redakcijā:

 

„Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts vai pašvaldību īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai pieņemts pirms 2007.gada 31.augusta un ja pirkuma līgums nav noslēgts līdz šī likuma spēkā stāšanās dienai, šo zemesgabalu privatizē par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.”

Daļēji atbalstīts. Iekļauts priekšlikumā Nr.23

 

 

16. Ja laikā līdz pabeigšanas datumam ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība sakarā ar strīdu par īpašuma tiesībām uz ēkām (būvēm) vai to nostiprināšanu zemesgrāmatā, persona pēc tam, kad zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības uz ēkām (būvēm), kas atrodas uz zemesgabala, ir tiesīga apbūvēta zemesgabala atsavināšanas ierosinājumu iesniegt triju mēnešu laikā no dienas, kad likumīgā spēkā stājies tiesas spriedums minētajā lietā. Šāda atsavināšanas ierosinājuma iesniegšanai ir tādas pašas tiesiskās sekas kā atsavināšanas ierosinājuma iesniegšanai līdz pabeigšanas datumam.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

17. Personai, kurai saskaņā ar šā likuma 25.pantu zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzās ar 2006.gada 1.septembri, zemes nomas pirmtiesība izbeidzas 2007.gada 30.novembrī.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

18. Ja līdz 2007.gada 1.augustam pašvaldība nav iesniegusi nostiprinājuma lūgumu reģistrācijai zemesgrāmatā par zemi, uz kuru personai saskaņā ar šā likuma 25.pantu izbeidzās zemes pastāvīgās lietošanas tiesības ar 2006.gada 1.septembri, tiesības uz šo zemi nav nostiprināmas zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda līdz 2009.gada 30.decembrim.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

21

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Pārejas noteikumu 18.punktu papildināt ar tekstu sekojošajā redakcijā:

„ izņemot šā likuma 25.panta otrajā un 4.1 daļā, kā arī 26.panta otrajā daļā noteiktajos gadījumos, ja persona atsakās izpirkt (pirkt) zemi”

Atbalstīts

papildināt pārejas noteikumu 18.punktu ar tekstu šādā redakcijā:

“izņemot šā likuma 25.panta otrajā un 4.1 daļā, kā arī 26.panta otrajā daļā noteiktajos gadījumos, ja persona atsakās izpirkt (pirkt) zemi”;

19. Persona, kura ir noslēgusi zemes nomas līgumu ar pašvaldību un šā likuma 23.panta otrās daļas noteiktajā kārtībā iesniegusi zemes izpirkšanas (pirkšanas) pieprasījumu, kā arī ir iekļauta Lauku zemes izpirkšanas reģistrā, atlīdzina pašvaldībai ar zemes kadastrālo uzmērīšanu un kadastra datu reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā saistītos izdevumus, ja tādi ir.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

20. Ja atbilstoši pašvaldības lēmumam zeme izmantojama zemes reformas pabeigšanai un uz šo zemi bijušajam īpašniekam vai viņa mantiniekam ir atjaunotas īpašuma tiesības, minētā persona atlīdzina pašvaldībai ar zemes kadastrālo uzmērīšanu un kadastra datu reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā saistītos izdevumus, ja pašvaldībai tādi ir, un personas pienākums ir tos atlīdzināt normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos. Izdevumi atlīdzināmi ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad pieņemts lēmums par īpašuma tiesību atjaunošanu.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

21. Ja persona, kurai saskaņā ar šā likuma 25.pantu izbeidzās zemes pastāvīgās lietošanas tiesības ar 2006.gada 1.septembri, ir veikusi zemes kadastrālo uzmērīšanu un kadastra datu reģistrāciju un tiesības uz šo zemi nostiprinātas zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda, pašvaldības pienākums ir ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad tiesības nostiprinātas zemesgrāmatā, atlīdzināt šai personai ar zemes kadastrālo uzmērīšanu un kadastra datu reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā saistītos izdevumus.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

22. Ministru kabinets vai pašvaldības dome (padome) pēc šā likuma 6.panta astotajā daļā noteiktā termiņa, bet ne vēlāk kā līdz 2009.gada 30.decembrim ir tiesīga pati nodot privatizācijai tādas kapitālsabiedrības valsts vai pašvaldības kapitāla daļas, kurā valstij vai pašvaldībai jau pieder privatizācijai nodotas, bet vēl neprivatizētas kapitāla daļas.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

23. Personas, kuras no 2006.gada 1.aprīļa līdz 2007.gada 1.augustam bija zaudējušas tiesības tām piešķirtos privatizācijas sertifikātus ieskaitīt privatizācijas sertifikātu kontā, var privatizācijas sertifikātus ieskaitīt šajā kontā saskaņā ar šā likuma 27.panta piektās daļas noteikumiem.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

24. Privatizējot kopīpašumā esošu valsts vai pašvaldības īpašuma objektu, apbūvētu vai neapbūvētu zemesgabalu, kop­īpašniekam kā pirmpirkuma tiesīgajai personai valsts vai pašvaldības īpašuma objekta, apbūvēta vai neapbūvēta zemesgabala valstij vai pašvaldībai piederošo domājamo daļu pārdod Valsts un pašvaldības mantas atsavināšanas likuma 14.panta otrajā, trešajā un ceturtajā daļā noteiktajā kārtībā.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

25. Šā likuma 38.pantā minēto termiņu pieteikumiem, kas šajā pantā minētajos jautājumos iesniegti tiesā līdz 2007.gada 31.jūlijam, nosaka no 2007.gada 1.augusta.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

26. Ja persona valsts vai pašvaldības īpašuma objekta, kā arī apbūvēta vai neapbūvēta zemesgabala pirkuma līgumu, kurā piemērots atliktais maksājums (nomaksa), ir noslēgusi ar maksu par atlikto maksājumu - divpadsmit procentiem gadā no vēl nesamaksātās privatizācijas sertifikātu un latu daļas, pēc 2007.gada 1.augusta, veicot turpmākos maksājumus, ir jāpiemēro šā likuma 13.panta otrajā daļā un 20.panta astotajā daļā noteiktā maksa par atlikto maksājumu.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

27. Ministru kabinets ne vēlāk kā līdz 2007.gada 1.novembrim izdod šā likuma 16.panta piektajā daļā minētos noteikumus. Līdz šo Ministru kabineta noteikumu izdošanai, bet ne ilgāk kā līdz 2007.gada 1.novembrim ir spēkā 2005.gada 30.augusta Ministru kabineta noteikumi Nr.645 "Noteikumi par zemesgabalu nomas maksas aprēķināšanas kārtību un neizpirktās pilsētu zemes nomas līgumu slēgšanas kārtību", ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

(21.06.2007. likuma redakcijā)

 

 

 

 

 

 

3. Papildināt pārejas noteikumus ar 28.punktu šādā redakcijā:

"28. Ja laikā līdz pārejas noteikumu 12. un 14.punktā noteiktajam termi­ņam ir ierosināta un nav pabeigta tiesvedība sakarā ar strīdu par īpašuma tiesībām uz valsts vai pašvaldības īpašuma objektu vai neapbūvētu zemesgabalu vai to nostiprināšanu zemesgrāmatā, Ministru kabinets vai pašvaldības dome (padome) šā likuma 6.panta otrajā daļā minēto lēmumu par nodošanu privatizā­cijai vai pamatotu atteikumu par privatizācijas ierosinājuma noraidīšanu pieņem četru mēnešu laikā no dienas, kad likumīgā spēkā stājies tiesas spriedums minētajā lietā."

22

Atbildīgā komisija

Izslēgt likumprojekta 3.pantu

(Iestrādāts priekšlikumā Nr.18)

Atbalstīts

 

 

 

23

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Papildināt likuma Pārejas noteikumus ar  29. punktu šādā redakcijā:

29. Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldību īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai pieņemts līdz 2007.gada 31.augustam un apbūvētā zemesgabala vērtība tiek noteikta pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu privatizē par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

Atbalstīts

Izteikt kā Pārejas noteikumu 28. punktu

papildināt pārejas noteikumus ar  28., 29., 30., 31., 32., 33., 34. un 35. punktu šādā redakcijā:

“28. Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldības īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai pieņemts līdz 2007.gada 31.augustam un apbūvētā zemesgabala vērtība tiek noteikta pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu privatizē par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

24

Finanšu ministra vietā - iekšlietu ministrs M.Segliņš

Papildināt Pārejas noteikumus ar 29.punktu šādā redakcijā:

29. Ja lēmums par apbūvēta zemesgabala (atsevišķs apbūvēts zemesgabals vai apbūvēts zemesgabals kopā ar privatizējamo valsts un pašvaldību īpašuma objektu) nodošanu privatizācijai vai atsavināšanai pieņemts līdz 2007.gada 31.augustam, šo zemesgabalu privatizē vai atsavina par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā. Ja Valsts zemes dienesta noteiktā apbūvēta zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par zemes kadastrālo vērtību uz 2007.gada 31.augustu, privatizāciju veicošās institūcijas noteiktā apbūvēta zemesgabala cena ir vienāda ar zemes kadastrālo vērtību uz 2007.gada 31.augustu.”

Daļēji atbalstīts.

Iekļauts priekšlikumā Nr.25 un 26

 

 

 

25

Atbildīgā komisija

Papildināt likuma Pārejas noteikumus ar 29. punktu šādā redakcijā:

„29. Ja atsavināmam apbūvētam zemesgabalam vērtība tiek noteikta pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu pārdod par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

Atbalstīts

29. Ja atsavināmam apbūvētam zemesgabalam vērtība tiek noteikta pēc 2007.gada 31.augusta, šo zemesgabalu pārdod par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

26

Atbildīgā komisija

Papildināt likuma Pārejas noteikumus ar 30. punktu šādā redakcijā:

30. Šo pārejas noteikumu 15., 28. un 29.punktā noteiktajos gadījumos netiek piemēroti šā likuma 8.panta trešās daļas nosacījumi.

Atbalstīts

30. Šo pārejas noteikumu 15., 28. un 29.punktā noteiktajos gadījumos netiek piemēroti šā likuma 8.panta trešās daļas nosacījumi.

 

 

27

Atbildīgā komisija

Papildināt likuma Pārejas noteikumu 31., 32. un 33.punktus šādā redakcijā:

„31. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija līdz pirkuma līguma parakstīšanai informē personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, nosūtot tai paziņojumu ierakstītā vēstulē, par tiesībām iegādāties zemesgabalu par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim tai nosūtīts privatizācijas vai atsavināšanas paziņojums (privatizācijas noteikumi, privatizācijas projekts) par tiesībām iegādāties zemesgabalu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kas ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.”

Atbalstīts

31. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija līdz pirkuma līguma parakstīšanai informē personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, nosūtot tai paziņojumu ierakstītā vēstulē, par tiesībām iegādāties zemesgabalu par tādu vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim tai nosūtīts privatizācijas vai atsavināšanas paziņojums (privatizācijas noteikumi, privatizācijas projekts) par tiesībām iegādāties zemesgabalu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kas ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

 

32. Ja līdz 2008.gada 15.februārim ar personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, ir noslēgts nomaksas pirkuma līgums par apbūvēta zemesgabala pārdošanu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda noteikta laika periodā no 2007.gada 31.augusta līdz 2008.gada 15.februārim, privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nosūta šādai personai paziņojumu par iespēju grozīt līgumu, nosakot attiecīgā apbūvētā zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim ir noslēgts nomaksas pirkuma līgums, kurā pārdodamā apbūvētā zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

32. Ja līdz 2008.gada 15.februārim ar personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, ir noslēgts nomaksas pirkuma līgums par apbūvēta zemesgabala pārdošanu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda noteikta laika periodā no 2007.gada 31.augusta līdz 2008.gada 15.februārim, privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nosūta šādai personai paziņojumu par iespēju grozīt līgumu, nosakot attiecīgā apbūvētā zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim ir noslēgts nomaksas pirkuma līgums, kurā pārdodamā apbūvētā zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

 

33. Ja līdz 2008.gada 15.februārim ar personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, ir noslēgts pirkuma līgums par apbūvēta zemesgabala pārdošanu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda noteikta laika periodā no 2007.gada 31.augusta līdz 2008.gada 15.februārim, privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nosūta šādai personai paziņojumu par iespēju noslēgt līgumu, kas paredzētu šai personai tiesības saņemt atmaksu par summu, kas ir starpība starp pirkuma līgumā noteikto apbūvētā zemesgabala vērtību un tā vērtību privatizācijas vajadzībām 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim ir noslēgts pirkuma līgums, kurā pārdodamā apbūvētā zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.”

 

33. Ja līdz 2008.gada 15.februārim ar personu, kurai ir pirmpirkuma tiesības, ir noslēgts pirkuma līgums par apbūvēta zemesgabala pārdošanu par vērtību privatizācijas vajadzībām, kāda noteikta laika periodā no 2007.gada 31.augusta līdz 2008.gada 15.februārim, privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nosūta šādai personai paziņojumu par iespēju noslēgt līgumu, kas paredzētu šai personai tiesības saņemt atmaksu par summu, kas ir starpība starp pirkuma līgumā noteikto apbūvētā zemesgabala vērtību un tā vērtību privatizācijas vajadzībām 2007.gada 31.augustā. Šajā gadījumā personai atbilde jāsniedz 30 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas. Privatizāciju vai atsavināšanu veicošā institūcija nesūta paziņojumu šādai personai, ja līdz 2008.gada 15.februārim ir noslēgts pirkuma līgums, kurā pārdodamā apbūvētā zemesgabala vērtība privatizācijas vajadzībām ir zemāka par vērtību, kāda tā bija 2007.gada 31.augustā.

 

 

28

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Papildināt likuma pārejas noteikumus ar 32.punktu šādā redakcijā:

„32. Ja šā likuma 26.1. panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā bijušajam īpašniekiem vai viņu mantiniekam bijušā īpašuma vietā piešķir līdzvērtīgu zemi pēc 2008.gada 1.janvāra, tad zemes kadastrālo vērtību aprēķina uz 2007.gada 31.decembri, piemērojot normatīvo aktu prasības, kas bija spēkā 2007.gada 31.decembrī.”

Daļēji atbalstīts. Iekļauts priekšlikumā Nr.29

 

 

 

29

Atbildīgā komisija

Papildināt likuma Pārejas noteikumus 34.punktu šādā redakcijā:

„34. Ja šā likuma 26.panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem bijušā īpašuma vietā piešķir līdzvērtīgu zemi pēc 2008.gada 1.janvāra, zemes kadastrālo vērtību līdzvērtīgas zemes platības noteikšanai aprēķina pēc vērtības, kāda tā bija 2007.gada 31.decembrī.”

Atbalstīts

34. Ja šā likuma 26.panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem bijušā īpašuma vietā piešķir līdzvērtīgu zemi pēc 2008.gada 1.janvāra, zemes kadastrālo vērtību līdzvērtīgas zemes platības noteikšanai aprēķina pēc vērtības, kāda tā bija 2007.gada 31.decembrī.

 

 

30

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs A.Bergholcs

Papildināt likumprojektu ar Pārejas noteikumu šādā redakcijā:

„Pārejas noteikums.

Šā likuma 3. un 7.pants stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī.”

(Grozījumi likuma 9.panta septītajā daļā, 20.panta devītajā daļā un 26.panta ceturtajā daļā)

Daļēji atbalstīts. Iekļauts priekšlikumā Nr.31

 

 

 

31

Atbildīgā komisija

Papildināt Pārejas noteikumus ar 35.punktu šādā redakcijā:

„35. Grozījumi šā likuma 9.panta septītajā daļā, 20.panta devītajā daļā un 26.panta ceturtajā daļā (par zemesgabala nomas maksas noteikšanas kārtību) stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī.”.

Atbalstīts

35. Grozījumi šā likuma 9.panta septītajā daļā, 20.panta devītajā daļā un 26.panta ceturtajā daļā (par zemesgabala nomas maksas noteikšanas kārtību) stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī.”

 

 

32

Atbildīgā komisija

Papildināt likumprojektu ar nosacījumu par likuma spēkā stāšanos šādā redakcijā: „Likums stājas spēkā 2008.gada 15.februārī”

Atbalstīts

Likums stājas spēkā 2008.gada 15.februārī.