Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija

2007. gada ____. novembrī

Nr._________________

 

Saeimas Prezidijam

 

 

 Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija savā š.g. 28. novembra sēdē izskatīja likumprojektu “Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Zemessardzi”” (Nr. 516/Lp9; steidzams) 2. lasījumam.

Ar šo nosūtu minētā likumprojekta, kura izskatīšana ir paredzēta š.g. 6. decembra Saeimas sēdē, salīdzinošo tabulu.

 

Pielikumā: likumprojekta “Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Zemessardzi”” salīdzinošā tabula uz ___ lpp.

 

 

Ar cieņu,

 

komisijas priekšsēdētājs                                                                          J.Dalbiņš

 

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija                                                                                                                  Likumprojekts 2. lasījumam

STEIDZAMS

 

Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Zemessardzi” (Nr.516/Lp9)

 

Spēkā esošā redakcija

1. lasījumā pieņemtā redakcija

Nr.

Priekšlikumi 2. lasījumam

 

(3)

Atbildīgās komisijas

atzinums

Komisijas ieteiktā redakcija 2. lasījumam

1

2

3

4

5

6

 

Izdarīt likumā “Par Latvijas Republikas Zemessardzi” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 16./17.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 13.nr.; 1995, 2.nr.; 1996, 14.nr.; 1997, 2., 8.nr.; 2000, 20.nr.; 2001, 1.nr.; 2002, 16.nr.; 2003, 22.nr.; 2004, 2.nr.; 2006, 1.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt likumā “Par Latvijas Republikas Zemessardzi” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 16./17.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 13.nr.; 1995, 2.nr.; 1996, 14.nr.; 1997, 2., 8.nr.; 2000, 20.nr.; 2001, 1.nr.; 2002, 16.nr.; 2003, 22.nr.; 2004, 2.nr.; 2006, 1.nr.) šādus grozījumus:

2.pants. Zemessardzes uzdevumi

 

Zemessardze:

 

1) aizsargā valsts sauszemes teritoriju;

 

2) iesaista Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā;

 

3) piedalās avārijas, ugunsdzēsības un glābšanas darbos un ārkārtējo situāciju izraisīto seku likvidēšanā;

 

4) pilda Nacionālo bruņoto spēku kaujas atbalsta un kaujas nodrošinājuma funkcijas;

 

5) sagatavo personālsastāvu dalībai starptautiskajās operācijās, kā arī citu Zemessardzes uzdevumu izpildei;

 

6) normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā piedalās vispārējās drošības un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā;

 

7) veic Nacionālo bruņoto spēku rezerves karavīru un rezervistu reģistrāciju, uzskaiti, iesaukšanu uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām un iesaukšanu aktīvajā dienestā mobilizācijas izsludināšanas gadījumā;

 

8) iznīcina sprādzienbīstamus priekšmetus;

 

9) nodrošina Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteiktu nacionālajai drošībai svarīgu valsts objektu aizsardzību (apsardzību).

1. Papildināt 2. pantu ar 10. punktu šādā redakcija:

„10) piedalās starptautiskajās operācijās likumos un starptautiskajos līgumos noteiktajā kārtībā."

 

 

 

1. Papildināt 2.pantu ar 10.punktu šādā redakcijā:

“10) piedalās starptautiskajās operācijās likumos un starptautiskajos līgumos noteiktajā kārtībā.”

5.pants. Uzņemšana Zemessardzē

 

(1) Zemessardzē uzņem Latvijas Republikas pilsoņus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un vēlas dienēt Zemessardzē.

 

(2) Par zemessargiem nevar būt profesionālā dienesta karavīri, un personas, kuras pilda dienestu Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas struktūrvienībās, muitā vai citās apbruņotās militarizētās institūcijās vai ir atvaļinātas no dienesta par zvēresta laušanu vai disciplīnas pārkāpumiem.

 

(3) Par zemessargiem nevar būt personas, kuras sodītas par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem, atrodas narkologa uzskaitē, kurām ir hroniski psihiski traucējumi ar sociālu dezaptāciju vai tiem pielīdzināti stāvokļi, kā arī personas, kuras veselības stāvokļa dēļ nav derīgas dienestam kara laikā vai atzītas par rīcībnespējīgām.

 

(4) Uzņemšanas kārtību nosaka nolikums, kuru apstiprina aizsardzības ministrs.

 

(5) Katram zemessargam jāstājas Nacionālo bruņoto spēku rezerves uzskaitē attiecīgajā Zemessardzes struktūrvienībā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aizsardzības ministrs A.Slakteris:

Izslēgt 5. panta piekto daļu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atbalstīts

2. Izslēgt 5.panta piekto daļu.

7.pants. Zemessardzes dienesta izpilde

 

(1) Zemessardzē uzņemtās personas - zemessargi pilda Zemessardzes dienesta uzdevumus no pamatdarba brīvajā laikā, pamatojoties uz līgumu ar Zemessardzi.

 

(2) (Izslēgta ar 20.06.2002. likumu).

 

(3) (Izslēgta ar 20.06.2002. likumu).

 

(4) Atsevišķām personām var piešķirt Zemessardzes padomnieka statusu. Padomnieks sniedz palīdzību sabiedriski politiskajos, militārajos un zinātniski tehniskajos jautājumos. Padomnieka statusa piešķiršanas kārtību apstiprina Zemessardzes komandieris.

 

(5) (Izslēgta ar 20.06.2002. likumu).

 

(6)  (Izslēgta ar 18.12.2003. likumu).

 

(7) Dienests Zemessardzē tiek apturēts, ja zemessargs piedalās starptautiskajās operācijās. Zemessargam ir tiesības pēc atgriešanās no starptautiskās operācijas ieņemt Zemessardzē to pašu vai līdzvērtīgu amatu.

2. 7. pantā:

izteikt septīto daļu jaunā redakcijā:

„(7) Zemessargs piedalās starptautiskajā operācijā, kā arī apgūst šā likuma 17. panta trešajā daļā minēto apmācības kursu, pamatojoties uz līgumu ar Zemessardzi, kuru slēdz ne ilgāk kā uz vienu gadu papildus šā panta pirmajā daļā minētajam līgumam."

papildināt ar astoto daļu šādā redakcijā:

„(8) Zemessargam, kurš piedalās starptautiskajā operācijā, pēc atgriešanās no starptautiskās operācijas ir tiesības ieņemt Zemessardzē to pašu vai līdzvērtīgu amatu."

2

Saeimas Juridiskais birojs:

Aizstāt likumprojekta 2. pantā vārdus „šā likuma 17. panta trešajā daļā minēto” ar vārdiem „dalībai starptautiskajās operācijās nepieciešamo”.

Atbalstīts

3. 7.pantā:

izteikt septīto daļu šādā redakcijā:

“(7) Zemessargs piedalās starptautiskajā operācijā, kā arī apgūst dalībai starptautiskajās operācijās nepieciešamo apmācības kursu, pamatojoties uz līgumu ar Zemessardzi, kuru slēdz ne ilgāk kā uz vienu gadu papildus šā panta pirmajā daļā minētajam līgumam.”;

papildināt pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:

“(8) Zemessargam, kurš piedalās starptautiskajā operācijā, pēc atgriešanās no starptautiskās operācijas ir tiesības ieņemt Zemessardzē to pašu vai līdzvērtīgu amatu.”

17.pants. Zemessargu sagatavošana

 

(1) Zemessardzes instruktorus sagatavo Nacionālo bruņoto spēku instruktoru skola. Zemessardzes instruktorus iesauc mācībās uz laiku līdz 30 dienām no pamatdarba brīvajā laikā vai atbrīvojot no pamatdarba, bet ne biežāk kā divas reizes gadā.

 

(2) Zemessargu un vecāko zemessargu apmācība tiek organizēta Zemessardzes vienībās no pamatdarba brīvajā laikā vai atbrīvojot no pamatdarba uz laiku līdz 30 dienām gadā.

3. Papildināt 17. pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

„(3) Zemessargs, pirms piedalīšanās starptautiskajā operācijā, apgūst apmācības kursu saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka Nacionālo bruņoto spēku sagatavošanas kārtību dalībai starptautiskajās operācijās."

 

 

 

4. Papildināt 17.pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

“(3) Zemessargs pirms piedalīšanās starptautiskajā operācijā apgūst apmācības kursu saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka kārtību, kādā Nacionālie bruņotie spēki sagatavojami dalībai starptautiskajās operācijās.”

47.pants. Zemessargu sociālās garantijas un tiesības

 

(1) Zemessardzes dienesta uzdevumu izpildē vai apmācībā iesaistītie zemessargi jāatbrīvo no darba (amata) pienākumu pildīšanas uz pavēstē norādīto laiku līdz 30 dienām kalendārajā gadā. Zemessargiem par katru dienesta uzdevumu izpildes vai mācību dienu tiek izmaksāta kompensācija no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, bet ne vairāk kā par 30 dienām kalendārajā gadā. Kompensācijas apmēru un izmaksas kārtību nosaka Ministru kabinets. Dienesta uzdevumu izpildē vai apmācībā iesaistītie zemessargi šajā laikā atrodas daļējā valsts apgādē un ir pakļauti obligātajai valsts apdrošināšanai.

 

(2) Ja zemessargi tiek iesaistīti dienesta uzdevumu pildīšanā ārpus līgumā paredzētā laika, viņi var saņemt atalgojumu, kura apmēru un izmaksas kārtību nosaka Ministru kabinets.

 

(3) Kaitējums, kas nodarīts zemessarga veselībai, viņam pildot dienesta pienākumus, atlīdzināms pilnā apmērā no Zemessardzes budžeta.

 

(4) Zaudējumi, kas nodarīti zemessarga mantai sakarā ar viņa dienesta darbību, atlīdzināmi pilnā apmērā no Zemessardzes budžeta.

 

(5) Ja zemessargs gājis bojā, pildot dienesta pienākumus, vai gada laikā pēc tam, kad izbeidzies līgums ar Zemessardzi, miris tāda ievainojuma (sakropļojuma, kontūzijas) dēļ, kas gūts, pildot dienesta pienākumus, viņa neatraidāmajiem mantiniekiem (Civillikuma 423.pants) izmaksā vienreizēju pabalstu 10 000 latu apmērā, bet ne mazāk kā 2500 latu katram apgādājamam.

4. 47. pantā:

papildināt pirmo daļu ar jaunu teikumu šādā redakcijā:

„Apgādes nosacījumus, normas un kartību, kādā zemessargs nodrošināms ar finanšu un materiāltehniskajiem līdzekļiem, nosaka aizsardzības ministrs."

            papildināt ar sesto daļu šādā redakcijā:

„(6) Laikā, kad zemessargs apgūst šā likuma 17. panta trešajā daļā minēto apmācības kursu, viņš saņem profesionālā dienesta karavīra mēneša bāzes algu saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē karavīra dienesta atalgojumu."

            papildināt ar septīto daļu šādā redakcijā:

„(7) Laikā, kad zemessargs piedalās starptautiskajā operācijā, viņš saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē karavīra dienesta atalgojumu, saņem profesionālā dienesta karavīra mēneša bāzes algu un piemaksu par dalību starptautiskajā operācijā, kā arī normatīvajos aktos karavīram noteiktās sociālās un citas ar dalību starptautiskajā operācijā saistītas garantijas.”

 

 

 

5. 47.pantā:

papildināt pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:

“Apgādes nosacījumus, normas un kārtību, kādā zemessargs nodrošināms ar finanšu un materiāltehniskajiem līdzekļiem, nosaka aizsardzības ministrs.”;

papildināt pantu ar sesto un septīto daļu šādā redakcijā:

“(6) Laikā, kad zemessargs apgūst šā likuma 17.panta trešajā daļā minēto apmācības kursu, viņš saņem profesionālā dienesta karavīra mēneša bāzes algu saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē karavīra dienesta atalgojumu.

(7) Laikā, kad zemessargs piedalās starptautiskajā operācijā, viņš saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē karavīra dienesta atalgojumu, saņem profesionālā dienesta karavīra mēneša bāzes algu un piemaksu par dalību starptautiskajā operācijā, kā arī normatīvajos aktos karavīram noteiktās sociālās un citas ar dalību starptautiskajā operācijā saistītas garantijas.”

48.pants. Zemessardzes veterānu apakšvienības

 

(1) Zemessardze veido veterānu apakšvienības Zemessardzes vienību ietvaros.

 

(2) Zemessardzes veterānu apakšvienības (turpmāk - veterānu apakšvienība) veido no zemessargiem, kuri nevar turpināt dienestu Zemessardzē sakarā ar to, ka medicīnas komisija veselības stāvokļa dēļ viņus atzinusi par nederīgiem dienestam kara laikā, vai sakarā ar fiziskās sagatavotības pārbaudes negatīvu vērtējumu, taču minētie zemessargi ir izteikuši vēlēšanos turpināt dienestu veterānu apakšvienībā.

 

(3) Veterānu apakšvienību mērķis ir apvienot zemessargus, kuri nevar turpināt dienestu Zemessardzē veselības vai fiziskās sagatavotības dēļ, bet vēlas nodot tālāk savas zināšanas un pieredzi, lai atbalstītu Zemessardzi, Nacionālos bruņotos spēkus, Jaunsardzes kustību, saglabātu vēsturiskās tradīcijas, uzturētu augstu morāli un patriotisku garu.

 

(4) Veterānu apakšvienību darbības uzdevumus un komplektēšanas kārtību nosaka aizsardzības ministra apstiprināts nolikums.

 

(5) Veterānu apakšvienības komandieri ieceļ Zemessardzes komandieris. Veterānu apakšvienības komandierim par katru dienesta uzdevumu izpildes dienu izmaksā kompensāciju no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā apmērā un kārtībā.

 

(6) Veterānu apakšvienību zemessargu tiesības, viņu dienesta un sociālās garantijas nodrošina Ministru kabineta noteiktajā apjomā un kārtībā.

 

(7) Veterānu apakšvienību zemessargiem pienākumu pildīšanai var izsniegt dienesta ieročus aizsardzības ministra noteiktajā kārtībā. Veterānu apakšvienību zemessargiem, pildot dienesta pienākumus, ir tiesības lietot šaujamieroci, fizisko spēku un speciālos līdzekļus saskaņā ar Militārā dienesta likumu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aizsardzības ministrs A.Slakteris:

Izslēgt 48. panta sesto daļu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atbalstīts

6. Izslēgt 48.panta sesto daļu.