Iesniedz Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija

 

Iesniedz Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija

Likumprojekts otrajam lasījumam

steidzams

Grozījums likumā “Par pilsētas domes, rajona padomes, novada domes un pagasta padomes deputāta statusu”” (reģ. nr.1116)

 

Likuma spēkā esošā redakcija

Pirmajā lasījuma redakcija (dok.nr.3760)

Nr.

Priekšlikumi otrajam lasījumam (6)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā otrā lasījuma redakcija

 

Izdarīt likumā “Par pilsētas domes, rajona padomes, novada domes un pagasta padomes deputāta statusu” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 8.nr.; 1997, 6.nr., 2001, 1.nr.) šādu grozījumu:

 

 

 

Izdarīt likumā “Par pilsētas domes, rajona padomes, novada domes un pagasta padomes deputāta statusu” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 8.nr.; 1997, 6.nr., 2001, 1.nr.) šādu grozījumu:

2.pants. Deputāta pilnvaru laiks

Deputāta pilnvaras sākas ar jaunievēlētās domes (padomes) pirmās sēdes dienu vai ar brīdi, kad Pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes vēlēšanu likuma 43.pantā noteiktajā kārtībā iepriekšējā deputāta vietā stājas nākamais kandidāts no attiecīgā saraksta.

Deputāta pilnvaras izbeidzas ar nākamā sasaukuma domes (padomes) pirmās sēdes dienu vai ar pagaidu administrācijas izveidošanu atbilstoši Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likuma 24.panta noteikumiem.

 

 

1.

Deputāts I.Solovjovs

Izteikt 2.panta pirmo teikumu šādā redakcijā:

“Deputāta pilnvaras sākas ar jaunievēlētās domes (padomes) pirmās sēdes dienu. Sēde tiek rīkota ne agrāk kā 15.dienā no vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas attiecīgās pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijā, vai ar brīdi, kad stājas spēkā tiesas spriedums, sakarā ar vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu vai Pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes vēlēšanu likuma 43.pantā noteiktajā kārtībā iepriekšējā deputāta vietā stājas nākamais kandidāts no attiecīgā saraksta.”

 

 

 

Noraidīt

 

 

4.pants. Deputāta pilnvaru anulēšana

Dome (padome) var anulēt deputāta pilnvaras, ja deputāts vairāk nekā trīs reizes pēc kārtas bez attaisnojoša iemesla nav piedalījies domes (padomes) sēdē.

 

 

 

2.

 

Deputāts I.Solovjovs

Izteikt 4.pantu šādā redakcijā:

“Dome (padome) var anulēt deputāta pilnvaras, ja deputāts vairāk nekā trīs reizes pēc kārtas bez attaisnojoša iemesla nav piedalījies domes (padomes) sēdē, kā arī, ja deputāts ieņem vadītāja vai vadītāja vietnieka amatu izpildinstitūcijā, kur attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēti Iedzīvotāju reģistrā vairāk nekā 20 000 iedzīvotāju.”

 

 

 

Noraidīt

 

6.pants. Deputāta piedalīšanās domes (padomes) institūciju darbā

Deputāts ar balsstiesībām piedalās tās domes (padomes) institūcijas darbā, kuras sastāvā viņš ievēlēts. Ja deputāts nepiekrīt šīs institūcijas lēmumam, viņam ir tiesības domes (padomes) sēdē izteikt savu atsevišķo viedokli.

Deputāts ar padomdevēja tiesībām var piedalīties arī to domes (padomes) institūciju darbā, kuru sastāvā viņš nav ievēlēts.

Deputātam jāatturas no piedalīšanās lēmuma projekta sagatavošanā un lēmuma pieņemšanā, ja šim lēmumam ir individuāls likuma normu piemērošanas raksturs un šis lēmums tieši ietekmē viņa personiskās (ģimenes) tiesības un intereses.

 

 

 

3.

 

Deputāts I.Solovjovs

Papildināt 6.pantu ar trešo teikumu šādā redakcijā:

“Deputāts nevar piedalīties lēmuma projekta sagatavošanā un lēmuma pieņemšanā, ja viņš ieņem vadītāja vai vadītāja vietnieka amatu domes (padomes) izpildinstitūcijā.”

 

 

 

Noraidīt

 

9.pants. Deputāta tiesības

Deputātam savā vēlēšanu apgabalā ir tiesības:

1) ... 6) ...

7) rīkot tikšanos ar iedzīvotājiem;

8) ...

Deputāts savas tiesības realizē bez īpaša pilnvarojuma, ja nepieciešams, - uzrādot deputāta apliecību.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

Deputāts V.Buzajevs

Izteikt 9.panta pirmās daļas 7.punktu šādā redakcijā:

“7) informējot domi (padomi) vismaz trīs dienas iepriekš, bez papildus saskaņošanas rīkot tikšanos ar iedzīvotājiem”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noraidīt

 

 

15.pants. Deputāta darba tiesību aizsardzība

Ja deputātu, kurš ir atbrīvots no iepriekšējā darba sakarā ar ievēlēšanu algotā amatā domē (padomē), pēc tam, kad viņš līdz ar deputāta pilnvaru izbeigšanos ir beidzis pildīt šā amata pienākumus, divu nedēļu laikā nevar nodrošināt ar iepriekšējo darbu, tad attiecīgajai pašvaldībai viņam jāizmaksā kompensācija trīs amatalgu apmērā.

Deputātam, kurš ir bijis ievēlēts algotā domes (padomes) amatā un beidzis pildīt šo amatu sakarā ar pašvaldību apvienošanos, ja viņam netiek piedāvāts līdzvērtīgs amats, no jaunizveidotās pašvaldības budžeta izmaksā pabalstu triju amatalgu apmērā.

 

Deputātam, kurš ievēlēts par domes (padomes) priekšsēdētāju vai tādu priekšsēdētāja vietnieku, kurš ieņem algotu amatu, vai domes (padomes) algotu amatpersonu, ir tiesības domes (padomes) noteiktajā kārtībā saņemt:

1) amatalgu un piemaksas domes (padomes) noteiktajā apmērā;

2) atvaļinājuma pabalstu amatalgas apmērā, aizejot ikgadējā atvaļinājumā;

3) pabalstu sakarā ar smagu nelaimes gadījumu, kā arī sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi vienas amatalgas apmērā;

4) pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu sešu amatalgu apmērā;

5) kompensāciju, kas sedz pusi no mācību maksas, ja viņš, nepārtraucot amata pienākumu pildīšanu, sekmīgi mācās izglītības iestādē, lai iegūtu amata pienākumu izpildei nepieciešamās zināšanas;

6) kompensāciju ceļa izdevumu segšanai, ja viņš nedzīvo attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā;

7) atvaļinājumu bez amatalgas saglabāšanas, ja to ļauj darba apstākļi.

Par domes (padomes) priekšsēdētāju vai tādu priekšsēdētāja vietnieku, kurš ieņem algotu amatu, vai par domes (padomes) algotu amatpersonu ievēlēta deputāta nāves gadījumā viņa ģimene saņem vienreizēju pabalstu vienas amatalgas apmērā.

Par domes (padomes) priekšsēdētāju vai tādu priekšsēdētāja vietnieku, kurš ieņem algotu amatu, vai par domes (padomes) algotu amatpersonu ievēlētam deputātam ir tiesības uz apmaksātu ikgadējo atvaļinājumu, kura ilgums ir četras kalendārās nedēļas, neieskaitot svētku dienas, un papildatvaļinājumu. Papildatvaļinājuma ilgumu darba dienās nosaka dome (padome).

 

 

Papildināt likuma 15.panta pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:

“Šāda kompensācija izmaksājama arī vietējās pašvaldības domes (padomes) priekšsēdētājam, ja viņu atbrīvo no amata sakarā ar tādu domes (padomes) lēmumu, kurš netiek pamatots ar likumā vai vietējās pašvaldības nolikumā noteikto pienākumu, attiecīgās pašvaldības domes (padomes) lēmumu, tiesas spriedumu nepildīšanu vai likumu, Ministru kabineta noteikumu neievērošanu.”

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juridiskais birojs

Izteikt grozījuma tekstu šādā redakcijā:

“Šāda kompensācija izmaksājama arī domes (padomes) priekšsēdētājam gadījumā, ja viņu atbrīvo no amata saskaņa ar likuma “Par pašvaldībām” 65.panta pirmo daļu.”

 

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija

Aizstāt 1.lasījumā atbalstītā likumprojekta tekstā vārdus “vietējās pašvaldības domes (padomes) priekšsēdētājam” ar vārdiem “deputātam, kas atbilst šā panta trešās daļas nosacījumiem”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noraidīt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atbalstīt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papildināt 15.panta pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:

“Šāda kompensācija izmaksājama arī deputātam, kas atbilst šā panta trešās daļas nosacījumiem, ja viņu atbrīvo no amata sakarā ar tādu domes (padomes) lēmumu, kurš netiek pamatots ar likumā vai vietējās pašvaldības nolikumā noteikto pienākumu, attiecīgās pašvaldības domes (padomes) lēmumu, tiesas spriedumu nepildīšanu vai likumu, Ministru kabineta noteikumu neievērošanu.”