09

09.12.2003.

nr.9/7 – 2 - 103

 

 

Saeimas Prezidijam

 

 

Augsti godājamie Saeimas Prezidija locekļi!

 

 

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, izskatīja likumprojektu "Vēlētāju reģistra likums" (reģ. nr.543, dok.nr.1666). Komisija pieņēma lēmumu atbalstīt minēto likumprojektu un virzīt izskatīšanai Saeimā 1.lasījumā, kā arī lūgt Saeimu atzīt likumprojektu par steidzamu.

 

 

 

 

Valsts pārvaldes un pašvaldības

komisijas priekšsēdētājs Staņislavs Šķesters

 

 

 

Likumprojekts

Vēlētāju reģistra likums

1.pants

Likuma mērķis ir nodrošināt Latvijas Republikas teritorijā vienotas vēlētāju uzskaites sistēmas – vēlētāju reģistra (turpmāk – Reģistrs) – izveidi un noregulēt vēlētāju sarakstu veidošanu.

2.pants

Reģistra uzdevums ir nodrošināt personu, kurām saskaņā ar Saeimas vēlēšanu likumu, Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likumu, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumu un likumu "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu" ir tiesības vēlēt, uzskaiti.

3.pants

(1) Reģistra darbības metodisko vadību un uzraudzību veic Centrālā vēlēšanu komisija.

(2) Reģistrā iekļauto ziņu apstrādi un Reģistra uzturēšanu veic Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (turpmāk – Pārvalde).

4.pants

Ar Reģistra izveidošanu un uzturēšanu saistītos izdevumus sedz no valsts budžeta.

5.pants

Reģistrā iekļauj, aktualizē un glabā ziņas par rīcības spējīgiem Latvijas pilsoņiem, kuri Saeimas, pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vai Eiropas Parlamenta vēlēšanu vai tautas nobalsošanas (turpmāk – vēlēšanas) dienā ir sasnieguši 18 gadu vecumu un ir reģistrēti Iedzīvotāju reģistrā, kā arī Eiropas Savienības pilsoņiem (kuri nav Latvijas pilsoņi), kuri ir reģistrēti Iedzīvotāju reģistrā un attiecībā uz kuriem Centrālā vēlēšanu komisija saskaņā ar likumu ir pieņēmusi lēmumu par iekļaušanu Reģistrā (turpmāk – vēlētāji).

6.pants

(1) Reģistrā par vēlētāju iekļauj šādas ziņas:

1) personas kods;

2) vārds (vārdi);

3) uzvārds;

4) pilsonība;

5) ziņas par personu apliecinošu dokumentu:

a) dokumenta veids,

b) numurs un sērija,

c) izdošanas datums,

d) derīguma termiņš,

e) izdevējvalsts un izdevējiestāde;

6) dzīvesvietas adrese;

7) adrese, uz kuru izsūtāmi dokumenti balsošanai pa pastu, ja vēlētājs pieteicies balsot pa pastu;

8) ziņas par vēlēšanu iecirkni:

a) numurs,

b) adrese;

9) kārtas numurs vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā;

10) ziņas par iekļaušanu vai izslēgšanu no Reģistra.

(2) Iekļaujot vai aktualizējot ziņas Reģistrā, papildus norāda ziņu iekļaušanas vai aktualizēšanas datumu un iemeslu.

7.pants

Centrālā vēlēšanu komisija 120 dienas pirms vēlēšanām iesniedz Pārvaldei ziņas par visiem Latvijā un ārvalstīs izveidotajiem vēlēšanu iecirkņiem, norādot vēlēšanu iecirkņa numuru un adresi, kā arī triju dienu laikā informē to par visām izmaiņām šajās ziņās.

8.pants

(1) Pārvalde 120 dienas pirms vēlēšanām elektroniski apkopo un izsniedz pašvaldībām Iedzīvotāju reģistra datus par katras pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajās dzīvesvietas adresēs (mājās) reģistrēto vēlētāju skaitu.

(2) Ziņas par vēlētāju skaitu katrā ārvalstī Pārvalde izsniedz Centrālajai vēlēšanu komisijai.

(3) Divu nedēļu laikā no šā panta pirmajā daļā minēto ziņu izsniegšanas dienas pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisija papildina Pārvaldes sniegtās ziņas ar katrai vēlētāja adresei atbilstošo iecirkņa numuru un iecirkņa adresi un papildinātās ziņas elektroniskā formā iesniedz Pārvaldei, kura aktualizē Reģistra ziņas.

9.pants

Pārvalde 100 dienas pirms vēlēšanām, pamatojoties uz Iedzīvotāju reģistrā esošajām ziņām, iekļauj Reģistrā ziņas par rīcības spējīgiem Latvijas pilsoņiem, kuri kārtējo vēlēšanu dienā sasniegs 18 gadu vecumu.

10.pants

Centrālā vēlēšanu komisija ne vēlāk kā 20 dienas pirms vēlēšanām iekļauj Reģistrā ziņas par Eiropas Savienības pilsoņiem (kuri nav Latvijas pilsoņi), attiecībā uz kuriem Centrālā vēlēšanu komisija likumā noteiktajā kārtībā pieņēmusi lēmumu par iekļaušanu Reģistrā.

11.pants

(1) Pārvalde ne vēlāk kā 60 dienas pirms vēlēšanām katram vēlēšanu iecirknim sagatavo sākotnējo vēlētāju sarakstu.

(2) Iecirkņa vēlētāju sarakstā iekļauj visus vēlētājus, kuri deklarējuši dzīvesvietu attiecīgajam vēlēšanu iecirknim piederīgajās adresēs vai kuriem šajās iecirknim piederīgajās adresēs bijusi pēdējā reģistrētā dzīvesvietas adrese.

12.pants

(1) Pārvalde ne vēlāk kā 60 dienas pirms vēlēšanām nosūta pa pastu uz vēlētāja dzīvesvietas adresi Latvijā informāciju par vēlētāja piederību noteiktam vēlēšanu iecirknim.

(2) Vēlētājiem, kuriem nav deklarētās dzīvesvietas, informāciju par vēlētāja piederību noteiktam vēlēšanu iecirknim nenosūta.

(3) Sarakstus ar ārvalstīs dzīvesvietu reģistrējušiem vēlētājiem Pārvalde nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.

13.pants

(1) Vēlētājs balso tajā vēlēšanu iecirknī, kura vēlētāju sarakstā viņš ir reģistrēts saskaņā ar Reģistrā iekļautajām ziņām.

(2) Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanās vēlētājam ir tiesības mainīt vēlēšanu iecirkni, izvēloties jebkuru vēlēšanu iecirkni tās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā viņš deklarējis dzīvesvietu vai kurā viņam atrodas likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

(3) Saeimas, Eiropas Parlamenta vēlēšanās un tautas nobalsošanā vēlētājam ir tiesības mainīt vēlēšanu iecirkni, izvēloties jebkuru vēlēšanu iecirkni Latvijas teritorijā.

(4) Par savu vēlmi mainīt vēlēšanu iecirkni šā panta otrajā un trešajā daļā minētajos gadījumos, vēlētājs ne vēlāk kā 30 dienas pirms vēlēšanām personīgi iesniedz iesniegumu pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādei.

(5) Ja pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanās vēlētājs izvēlas vēlēšanu iecirkni tās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā viņam atrodas likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums, viņš dzīvesvietas deklarēšanas iestādē papildus uzrāda īpašumtiesības apliecinošu dokumentu.

(6) Pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestāde, izmantojot tiešsaistes datu pārraidi, aktualizē Reģistrā iekļautās ziņas par vēlēšanu iecirkņa maiņu.

(7) Ja pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādei nav tiešsaistes datu pārraides ar Reģistru, tā nosūta informāciju par vēlēšanu iecirkņa maiņu Centrālajai vēlēšanu komisijai pa pastu. Centrālā vēlēšanu komisija nodrošina ziņu aktualizēšanu Reģistrā.

 

14.pants

(1) Centrālā vēlēšanu komisija veic Reģistrā iekļauto ziņu aktualizēšanu, ja Centrālā vēlēšanu komisija pieņēmusi lēmumu izslēgt no Reģistra ziņas par Eiropas Savienības pilsoni.

(2) Pārvalde saskaņā ar Iedzīvotāju reģistrā iekļauto informāciju veic ziņu iekļaušanu un aktualizēšanu Reģistrā, ja vēlētājs:

1) miris;

2) atzīts par rīcības nespējīgu vai rīcības spējīgu;

3) ieguvis vai zaudējis Latvijas pilsonību;

4) mainījis vārdu (vārdus) vai uzvārdu;

5) manījis personu apliecinošu dokumentu.

(3) Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs saskaņā ar Sodu reģistrā iekļauto informāciju atbilstoši attiecīgajam vēlēšanu likumam veic Reģistrā iekļauto ziņu aktualizēšanu, ja vēlētājs izcieš sodu brīvības atņemšanas vietā vai ja vēlētājs ir aizdomās turēta, apsūdzēta vai tiesājama persona, pret kuru kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums.

(4) Reģistrā iekļauto ziņu aktualizēšanu saskaņā ar šā panta pirmo, otro un trešo daļu veic līdz plkst. 18 dienā pirms vēlēšanām.

15.pants

(1) Pārvalde 15 dienas pirms vēlēšanām saskaņā ar Reģistrā esošo informāciju izveido vēlētāju sarakstus.

(2) Vēlētāju sarakstā norāda vēlētāja vārdu (vārdus), uzvārdu, personas kodu, kā arī katram vēlētājam piešķirto kārtas numuru saraksta ietvaros.

(3) Vēlētāju sarakstus ar Latvijā reģistrētajiem vēlētājiem nosūta rajona vēlēšanu komisijām, kuras tos izsniedz pilsētu, novadu un pagastu vēlēšanu komisijām.

(4) Sarakstus ar ārvalstīs reģistrētajiem vēlētājiem nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai, kura tos izsniedz attiecīgajam vēlēšanu iecirknim.

16.pants

Pārvalde 10 dienas pirms vēlēšanām pa pastu nosūta informāciju uz vēlētāja dzīvesvietu Latvijā par vēlētāja piederību noteiktam vēlēšanu iecirknim, ja:

1) vēlētājs šajā likumā noteiktajā kārtībā paziņojis par vēlēšanu iecirkņa maiņu;

2) laika periodā no sākotnējo vēlētāju sarakstu sastādīšanas dienas vēlētājs ieguvis Latvijas pilsonību vai atzīts par rīcības spējīgu.

17.pants

Saņemot iesniegumu balsošanai pa pastu, Centrālās vēlēšanu komisijas izveidota vēlēšanu komisija, kura nodrošina balsošanu pa pastu (turpmāk – vēlēšanu komisija balsošanai pa pastu) tiešsaistes datu pārraides režīmā izdara atzīmi Reģistrā par iesnieguma saņemšanu, norādot adresi, uz kuru izsūtāmi dokumenti balsošanai pa pastu.

18.pants

(1) Ieslodzījumu vietas administrācija un Valsts policija līdz plkst. 19 dienā pirms vēlēšanām, izņemot pirms pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanām, sastāda to vēlētāju sarakstus, kuri attiecīgajās iestādēs atrodas apcietinājumā kā aizdomās turētas, apsūdzētas vai tiesājamas personas vai kuri aizturēti kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

(2) Ieslodzījuma vietas administrācija un Valsts policija iesniedz vēlētāju sarakstus vēlēšanu iecirkņa komisijai, kuras teritorijā vēlētājs atrodas apcietinājumā vai aizturēts kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

(3) Iecirkņa komisija Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā kārtībā pārbauda, vai ziņas par šā panta otrajā daļā minētajos vēlētāju sarakstos norādītajiem vēlētājiem iekļautas Reģistrā un vai minētie vēlētāji nav nobalsojuši iepriekš.

(4) Ja vēlētāja nav Reģistrā vai viņš nobalsojis iepriekš, vēlēšanu iecirkņa komisija viņu no saraksta svītro.

19.pants

(1) Pārvalde līdz plkst. 19 dienā pirms vēlēšanām nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai informāciju par tām personām, kuras iekļautas vēlēšanu komisijām nosūtītajos sarakstos, bet pēc sarakstu nosūtīšanas zaudējušas Latvijas pilsonību, atzītas par rīcības nespējīgām vai mirušas.

(2) Centrālā vēlēšanu komisija informē vēlēšanu iecirkņus par izmaiņām vēlētāju sarakstos.

(3) Vēlēšanu komisijas izdara atzīmes vēlētāju sarakstos Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā kārtībā.

20.pants

Reģistrā iekļautās ziņas tiek uzkrātas, nodotas valsts arhīvā vai iznīcinātas informācijas sistēmās esošo dokumentēto datu arhivēšanu regulējošajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no direktīvas 93/109/EC.